Czy catering dietetyczny jest zdrowy? Poznaj prawdę!

Zastanawiasz się Czy catering dietetyczny jest zdrowy? Szukając informacji o cateringach dietetycznych, często natykasz się na informację o tym, że są zdrowe. A gdy tylko zaczynasz drążyć głębiej, okazuje się, że nie ma żadnych przesłanek, które mogłyby świadczyć o tym, że są naprawdę korzystne dla zdrowia? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu diety pudełkowej, by rzeczywiście była zdrowa. Zastanawiasz się Czy catering dietetyczny jest zdrowy?

 

  • Nie każdy catering dietetyczny powstaje we współpracy z profesjonalnymi, doświadczonymi dietetykami.
  • Czy catering dietetyczny jest zdrowy? Aby posiłek mógł zostać uznany za dietetyczny, powinien być dobrze zbilansowany, a także zaplanowany z myślą o konkretnych potrzebach żywieniowych.
  • Wybierając catering dietetyczny, warto zwrócić na szereg aspektów, takich jak np. dobowa kaloryczność, liczba posiłków czy nawet możliwość skonsultowania się z dietetykiem.
  • Przejście na dietę pudełkową może być pierwszym krokiem motywującym do zmiany stylu życia na zdrowszy niż dotychczas.

 

Czy dieta pudełkowa zawsze powstaje we współpracy z dietetykiem?

Przyglądając się rynkowej ofercie cateringów dietetycznych, nietrudno zauważyć, że wybór jest bardzo szeroki – szczególnie w ostatnich latach, gdy pojawił się prawdziwy boom na tę usługę. I choć każdy z nich ma w nazwie człon “dietetyczny”, to jednak nie zawsze znajduje to odniesienie w rzeczywistości. 

Okazuje się, że nie każdy catering dietetyczny powstaje we współpracy z profesjonalnym dietetykiem. Często plany posiłków są ustalane przez osoby nie mające zielonego pojęcia o tym, jak zaplanować zbilansowany posiłek, który nie tylko spełni wszystkie potrzeby żywieniowe organizmu, ale też będzie się cechować odpowiednią kalorycznością i realizować konkretny cel (np. wykluczenie mięsa, redukcja, spalanie tłuszczu).

Czy catering dietetyczny jest zdrowy? Wniosek? Catering dietetyczny może być zdrową alternatywą dla gotowania w domu, jeśli faktycznie powstaje we współpracy z dietetykiem. W przeciwnym razie jest tylko wygodną opcją, która pomaga zaoszczędzić na czasie i dobrze smakuje – ale pod względem bilansu składników odżywczych niewiele różni się od zwykłego jedzenia zamawianego na dowóz z restauracji.

Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać zdrowy catering dietetyczny?

Wiele osób zwraca uwagę tylko na jeden aspekt diety pudełkowej: cenę. Czy takie podejście pozwoli Ci jeść zdrowo? To kwestia dyskusyjna. Istnieje jednak zasadne przypuszczenie, że najtańsza opcja nie będzie najkorzystniejsza dla Twojego zdrowia. Niska cena musi bowiem iść w parze z jakimiś oszczędnościami, np. na produktach spożywczych wykorzystywanych do przyrządzania posiłków. A zatem jesz tanio, ale za to nie do końca wiesz, co znajduje się w Twoim daniu.

Zamiast kierować się jedynie ceną, rozważ też kwestie, które wymieniamy poniżej – wtedy zyskasz większą szansę na znalezienie takiego cateringu dietetycznego, który rzeczywiście będzie najlepszy dla Ciebie.

Zróżnicowany bilans kaloryczny

Kaloryczność dziennego jadłospisu powinna być dostosowana całej liczby czynników, takich jak m.in. płeć, wiek, waga, wzrost, a nawet styl życia. Dieta będzie zdrowa tylko wtedy, gdy będziesz dostarczać organizmowi dokładnie tyle kalorii, ile potrzebuje. Dobry catering dietetyczny powinien umożliwiać przynajmniej kilka różnych wariantów dotyczących kaloryczności, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Liczba posiłków do wyboru

Dietetycy zazwyczaj zalecają spożywanie 5 posiłków dziennie. Taki układ sprzyja uregulowaniu metabolizmu, chroni przed przejedzeniem przed snem, co może skutkować tyciem, a także zmniejsza wyrzut insuliny po każdym posiłku. 

Jednak nie każdy ma czas na to, by wygospodarować aż 5 przerw na jedzenie w ciągu dnia. W związku z tym dobry catering dietetyczny powinien to respektować i oferować możliwość dopasowania liczby posiłków do indywidualnych potrzeb, bez obawy o to, że dzienna dieta przestanie być dobrze zbilansowana. Zobacz nasz plan dietetyczny.

Wsparcie dietetyka

Catering dietetyczny powinien zapewniać Ci wsparcie dietetyka na każdym kroku, a nie tylko przy planowaniu posiłków. Upewnij się zatem, że wybrana przez Ciebie firma udostępnia taką opcję, by korzystać z pomocy dietetyka w ramach pakietu.

Istotne jest jednak to, aby spotkania z dietetykiem nie były jedynie szybką konsultacją online, lecz także długą rozmową, w trakcie której nie tylko omówisz swoje potrzeby dotyczące codziennej diety, ale też otrzymasz pełną analizę masy i składu ciała. W ten sposób poznasz proporcje między tkanką mięśniową i tłuszczową, a także ilością wody w organizmie. A to pomoże Ci w podjęciu decyzji dotyczących tego, jaki rodzaj diety pudełkowej warto wybrać, a także jaka ilość aktywności fizycznej będzie dla Ciebie odpowiednia.

Produkty spożywcze ze sprawdzonych źródeł

O tym, czy danie jest zdrowe, przesądzają w dużej mierze składniki, które zostały użyte do jego przyrządzenia. Aby mieć pewność, że będziesz jeść wysokiej jakości dania, zwróć uwagę na to, czy firma informuje o tym, skąd pozyskuje produkty spożywcze. Jeśli ich większość pochodzi z lokalnych, sprawdzonych źródeł, możesz być niemal pewien, że będziesz jeść zdrowo.

Catering dietetyczny a zdrowy styl życia – jak wygląda ta zależność?

Jak już ustaliliśmy przed chwilą, dieta pudełkowa może, ale nie musi być zdrowa. Wszystko sprowadza się do tego, jak do tej kwestii podchodzi konkretna firma świadcząca takie usługi. Ale nawet jeśli zamówione przez Ciebie dania nie są stuprocentowo zgodne z zaleceniami dietetyków i nie bazują na najwyższej jakości produktach, to i tak mają pewną wartość dla Twojego zdrowia. Jaką? 

Uczą Cię tego, że warto jeść posiłki o mniejszych porcjach, ale za to częściej. A to nie tylko zmniejszy uczucie głodu i chęć do podjadania pomiędzy posiłkami, ale także ureguluje Twój metabolizm. Efekty? 

  • Nie będziesz się objadać na zapas po pominiętym posiłku. 
  • Nie będziesz szukać czegoś do przegryzienia zanim główne danie skończy się gotować. 
  • Nie będziesz zamawiać pizzy czy innych fast foodów, gdy wracasz zmęczony z pracy i nie masz ochoty robić obiadu.

Dieta pudełkowa może Cię zatem ustrzec przed grzeszkami, które oddalają Cię od upragnionego celu, gdy jesteś na diecie redukcyjnej, ale “słaba silna wola” wygrywa. 

To jednak niejedyna korzyść płynąca z przejścia na catering dietetyczny. Okazuje się bowiem, że często jest to pierwszy krok na drodze ku zdrowszemu stylowi życia. Jak to działa? Najpierw zaczynasz jeść zbilansowane posiłki w równych odstępach czasu i zauważasz korzystne zmiany w swoim samopoczuciu – masz więcej energii, towarzyszy Ci dobry nastrój, a do tego masz mnóstwo wolnego czasu dla siebie, bo nie marnujesz go na gotowanie. Postanawiasz więc iść dalej i wdrożyć do swojej codziennej rutyny trochę więcej aktywności fizycznej. Później powoli odstawiasz używki, szukasz nowych sposobów na rozwijanie swojej sprawności fizycznej i umysłowej, a także starasz się zapomnieć o dawnym, siedzącym trybie życia, który prowadziłeś jeszcze do niedawna.

Wiele razy robiłeś podejście do takich zmian, ale za każdym razem Twoje plany spaliły na panewce? Być może dieta pudełkowa będzie tym bodźcem, którego Ci potrzeba – zmotywuje Cię do działania i sprawi, że zaczniesz żyć tak, jak zawsze chciałeś – zdrowo i w zgodzie z własnymi potrzebami!