Czym różni się catering dietetyczny od zwykłego cateringu?

Zdarzało Ci się kiedyś korzystać z klasycznego cateringu na jakąś wyjątkową uroczystość? Catering dietetyczny to zupełnie inna usługa – i pod względem dostarczanych posiłków, i całego konceptu. Poznaj różnice między nimi i sprawdź, czy to coś dla Ciebie!

 

 • Zwykły catering polega na dostarczaniu posiłków na konkretną okazję i może obejmować również ich serwis. Catering dietetyczny to z kolei dostawa posiłków na cały dzień, które są dopasowane do konkretnych potrzeb.

 

 • Decyzja o przejściu na catering dietetyczny oznacza dużą oszczędność czasu i wygodę.
 • W ramach cateringu dietetycznego możesz wybierać spośród różnych diet zgodnych z określonymi potrzebami żywieniowymi.

 

 

Catering dietetyczny a zwykły – główne różnice

Jak wspomnieliśmy na wstępie, catering to usługa polegająca na świadczeniu usług gastronomicznych na wynos, a mówiąc prostszym językiem – na dostawie gotowych dań w określone miejsce. Może to być Twój dom (i wtedy wygląda to w zasadzie tak, jak przy klasycznym zamawianiu jedzenia z dostawą) albo lokal, w którym organizujesz jakąś uroczystość i chcesz zapewnić poczęstunek dla gości.

Catering dietetyczny zgadza się z tą definicją tylko w jednej kwestii: polega na dostarczaniu gotowych posiłków do domu lub miejsca pracy. Mamy tu jednak do czynienia z zupełnie innym konceptem. O ile w przypadku klasycznego cateringu najważniejszymi kwestiami są smak i terminowość, o tyle przy diecie pudełkowej liczy się jeszcze jeden aspekt. Jest nim zgodność diety z konkretnym planem przygotowanym przez profesjonalnego dietetyka.

Tym samym catering dietetyczny nie sprowadza się jedynie do serwowania jedzenia, ale sięga znacznie dalej. Wspiera w wyrabianiu sobie zdrowych nawyków, które są zgodne z potrzebami organizmu. A przy tym uczy, jak jeść bez sztucznych polepszaczy smaku, konserwantów i innej “chemii”, która znajduje się często w gotowej żywności. Można więc śmiało powiedzieć, że to nie tylko dieta, ale wręcz cały styl życia oparty o takie filary, jak najwyższej jakości produkty, przemyślane jadłospisy realizujące konkretne cele oraz motywacja do tego, by żyć zdrowo.

Co możesz zyskać, decydując się na skorzystanie z cateringu dietetycznego?

Zdrowy styl życia to pojęcie, które nie do końca do Ciebie przemawia? Catering dietetyczny dysponuje też cały szeregiem innych zalet związanych z bardziej wymiernymi korzyściami – takimi, których nie sposób nie docenić na co dzień. Klienci korzystający z naszej diety pudełkowej najczęściej wracają do nas z następujących powodów.

Oszczędność czasu

Czas to w dzisiejszych czasach największa waluta – często nawet bardziej pożądana niż pieniądz. A catering dietetyczny pozwala na jego zaoszczędzenie. Nie musisz bowiem ani wymyślać dań, ani robić zakupów, ani gotować, ani sprzątać kuchni, która po eksperymentach kulinarnych zawsze jest brudna. Zaoszczędzony czas możesz zainwestować w siebie – na nowe hobby lub rozwój osobisty. Albo po prostu odpocząć po ciężkim dniu.

Wygoda

Po całym dniu pełnym pracy i innych wyzwań, gotowanie może być ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę. Takie nastawienie często popycha do złych wyborów żywieniowych, takich jak zamawianie fast foodów z dostawą do domu, czy też korzystanie z gotowych posiłków kupionych w supermarkecie, które trzeba jedynie podgrzać. 

Chyba nie musimy wyjaśniać, że w obu tych przypadkach otrzymujesz silnie przetworzoną żywność, która zawiera niewiele wartości odżywczych. Owszem, zaspokajasz głód, ale organizm nie dostaje witamin i mikroelementów niezbędnych do funkcjonowania, co po pewnym czasie może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Wsparcie dietetyka

Nie każdy dysponuje wiedzą wystarczającą do komponowania pełnowartościowych jadłospisów. Wybierając catering dietetyczny, masz pewność, że danie na Twoim talerzu cechuje się nie tylko wybornym smakiem, ale przede wszystkim zbilansowanym składem.

Pomoc dietetyka sprawia także, że w każdym posiłku otrzymujesz dokładnie taką liczbę kalorii, jaką wybrałeś. A jeśli kiedykolwiek próbowałeś liczyć kaloryczność posiłków na własną rękę, to wiesz, jak wielkie jest to ułatwienie.

Zróżnicowane menu

Nie każdy dysponuje kulinarnym polotem na poziomie Gordona Ramseya, by tworzyć własne przepisy z tego, co akurat jest pod ręką. Nie każdemu chce się też za każdym razem korzystać z książki kucharskiej, bo jest to czasochłonne. Efekt? Powtarzalna, nudna dieta, w której wciąż pojawiają się te same pozycje – wypróbowane pod kątem smaku i proste oraz szybkie do przygotowania.

Tymczasem jedzenie nie powinno być nudne, a wręcz przeciwnie – powinno zaskakiwać i dawać radość. Jeśli zdecydujesz się na zamówienie cateringu dietetycznego, odkryjesz, jak się nim cieszyć. Menu na każdy tydzień wygląda zupełnie inaczej i zawiera pozycje, o których często nawet nie miałeś pojęcia. To świetna okazja, by popróbować nowych smaków i znaleźć kolejne rzeczy, które lubisz.

Wysokiej jakości produkty

Aby korzystać z najświeższych i najbardziej wartościowych warzyw i owoców, trzeba kupować je wprost u źródła – czyli bezpośrednio od rolnika, i to najlepiej takiego, którego znasz i któremu ufasz. Nie każdy ma jednak taką możliwość.

Cateringi dietetyczne często korzystają z dostaw z takich lokalnych źródeł, aby zapewnić najwyższą jakość dań. A przynajmniej tak jest w naszym przypadku – aż 80% warzyw i owoców trafiających do naszej kuchni pochodzi ze sprawdzonych, miejscowych źródeł.

Jakie rodzaje diet znajdziesz w ofercie cateringów dietetycznych?

Istotną zaletą cateringu dietetycznego jest także to, że możesz wybierać spośród kilku rodzajów dostępnych diet do wyboru. I nie mamy tu na myśli jedynie najbardziej klasycznych wariantów, czyli wersji wege i mięsnej. Jadłospisy powstające we współpracy z profesjonalnymi dietetykami są przystosowane do najróżniejszych potrzeb żywieniowych, nawet tych bardzo rygorystycznych.

Z jakimi rodzajami diet możesz spotkać się w ramach cateringu dietetycznego? Przyjrzyjmy się temu na przykładzie oferty Fit Catering, która powstała w oparciu o oczekiwania naszych klientów.

 • Dieta Optimal – klasyczna, dobrze zbilansowana dieta, która wspomoże Cię w redukcji masy ciała albo pozwoli po prostu zdrowo się odżywiać;
 • Dieta Pesco – wariant diety wegańskiej, który wyklucza mięso, ale pozwala na spożywanie ryb i nabiału. Jest bogata w kwasy Omega-3, a także chroni przed niedoborami witaminy B12 i D;
 • Dieta No Fish – umożliwia cieszenie się zróżnicowanymi jadłospisami, w których brakuje tylko jednego składnika: ryb. Zamiast nich jesz mnóstwo warzyw i owoców oraz chude mięso, czyli produkty sprzyjające redukcji wagi;
 • Dieta Vege – w tym pakiecie nie znajdziesz ani mięsa, ani ryb. Obfituje w kreatywne dania przyrządzone na bazie świeżych warzyw i owoców;
 • Dieta Sport – dzięki sporej ilości białka i węglowodanów dostarcza dużo energii potrzebnej podczas treningów. Zalecana sportowcom, którym zależy na poprawie wydolności organizmu oraz osiąganych wyników;
 • Dieta Low Carb – często wybierana przez cukrzyków ze względu na dużą zawartość składników o niskim indeksie glikemicznym oraz produktów wysokobiałkowych;
 • Dieta Natural – stawia jedynie na naturalne produkty. Znajdziesz w niej dania bezglutenowe oraz bazujące na zamiennikach produktów nabiałowych;
 • Dieta Senso – sprawdza się w przypadku osób o “delikatnym żołądku”. Jadłospis bazuje na daniach o niskiej ilości węglowodanów, które są pozbawione składników ciężkostrawnych, a także mogących powodować alergie pokarmowe;
 • Dieta Keto – o zwiększonej podaży tłuszczów. Ma na celu ułatwić spalanie tkanki tłuszczowej podczas treningów.

Nie wiesz, jaka dieta najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? W ramach swojej diety pudełkowej w Fit Catering możesz bezpłatnie skonsultować się z naszym dietetykiem i przedyskutować z nim swoje oczekiwania względem posiłków.