Żyjesz aktywnie, a na siłowni jesteś tak często, jak to możliwe? A może zajmujesz się sportem zawodowo – jako zawodnik profesjonalny lub trener personalny? Zobacz, jaki catering dietetyczny wybrać, aby dieta dla sportowca zawierała wszystko, czego potrzebuje Twój organizm podczas treningów.
- Dieta sportowca powinna dostarcza dużo energii, którą można spożytkować na treningu.
- W diecie dla sportowca nie może zabraknąć węglowodanów i białka.
- Aby dieta dla sportowca przyniosła oczekiwany efekt, powinna być dobrze zbilansowana.
- Nie musisz przygotowywać samodzielnie posiłków, które sprawdzą się na diecie dla sportowca. Możesz zamówić gotowy plan dietetyczny w ramach cateringu pudełkowego.
Dlaczego sportowcy potrzebują specjalnej diety?
Na dobrą sprawę, dieta dla sportowca różni się od tej standardowej jednym głównym czynnikiem: zapotrzebowaniem kalorycznym. Liczba kalorii spożywanych w ciągu dnia powinna być wyliczana w oparciu o naturalne uwarunkowania organizmu (płeć, wiek, waga, wzrost) oraz o poziom dziennej aktywności. Im aktywniej żyjesz, tym więcej kalorii w diecie potrzebujesz, aby mieć dość siły nie tylko do podtrzymania funkcji życiowych, ale również do spożytkowania jej na sali treningowej.
Czego nie może zabraknąć w diecie dla sportowca?
Głównymi składnikami diety dla sportowca są trzy grupy składników: białka, węglowodany i tłuszcze. Najczęściej zaleca się kształtowanie jadłospisu dla sportowca zgodnie z proporcjami równymi 20-60-20. Oznacza to, że posiłki powinny zawierać 20% białka, 60 węglowodanów i 20% tłuszczów. Dlaczego to tak istotne?
Białko jest głównym budulcem organizmu, zatem bierze udział chociażby w budowaniu masy mięśniowej. Co więcej, dużo białka tracisz w trakcie treningu, zatem musisz uzupełnić jego poziom po zakończonym wysiłku – z tego powodu zaleca się spożywanie białkowych posiłków po powrocie z siłowni. Najlepszymi źródłami białka są drób, ryby, mleko, jajka i warzywa strączkowe.
Węglowodany to paliwo, które dostarcza Ci energii do życia, a także do treningów. Dlatego też musi być go sporo w diecie dla sportowca. Im intensywniej ćwiczysz, tym więcej białka potrzebuje Twój organizm, aby sprostać takiemu wysiłkowi.
Jaką rolę w diecie sportowca odgrywają tłuszcze? Pokrywają od 25 do 30% zapotrzebowania energetycznego organizmu, czyli dostarczają siły do ćwiczenia, podobnie jak węglowodany. Nie może to być jednak każdy tłuszcz. Dieta dla sportowca powinna obfitować w zdrowe tłuszcze (np. oliwa z oliwek, awokado, siemię lniane) i wykluczać te niezdrowe (czyli np. potrawy smażone w głębokim oleju).
Jak wyliczyć konkretne zapotrzebowanie Twojego organizmu na poszczególne składniki odżywcze? Szacuje się, że każdy kilogram ciała powinno przypadać 1,2-2 g białka, 4-7 g węglowodanów i 0,8-1,2 g tłuszczów. Jeśli zależy Ci na dokładniejszym wyniku, skonsultuj się z profesjonalnym dietetykiem i porozmawiaj z nim o diecie dla sportowca.
O czym jeszcze pamiętać, układając dietę dla sportowca?
Ułożenie diety dla sportowca zgodnie z powyżej ustalonymi zasadami to jednak nie wszystko. Taki jadłospis powinien być nie tylko zbilansowany, ale przede wszystkim oparty na świeżych produktach odznaczających się wysoką jakością. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z diety dla sportowca Fit Catering, nie musisz się tym martwić. Korzystamy jedynie z najbardziej wartościowych produktów pochodzących od sprawdzonych dostawców, w większości lokalnych i znanych nam od lat.
Warto też mieć na względzie to, że wszelkie używki oraz wysokoprzetworzona żywność nie są zalecane w przypadku diety sportowca. Istotne jest z kolei dbanie o właściwe nawodnienie. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego mocno się pocisz, a wraz z wodą z Twojego organizmu uciekają również elektrolity i inne cenne mikroskładniki. Możesz sięgać w tym celu po zwykłą wodę lub specjalne napoje izotoniczne.
Czy dietę dla sportowca trzeba uzupełniać specjalnymi suplementami? Nie jest to konieczne, jednak może pomóc w szybszym przyroście tkanki mięśniowej, a tym samym w poprawie wydolności organizmu podczas intensywnego treningu – zwłaszcza jeśli będziesz je przyjmować przed treningiem. Stosujące je osoby zwracają też czasem uwagę na szybszą regenerację po dużym wysiłku fizycznym.
W diecie dla sportowca dużą rolę odgrywa również Twój cel. Realizujesz intensywny plan ćwiczeń, żeby zrzucić nadprogramowe kilogramy? Chociaż może Cię kusić przejście na dietę deficytową o obniżonej kaloryczności, nie jest ona najlepszym rozwiązaniem. Mała liczba kalorii równa się mniejszej ilości energii oraz senności – a te czynniki zdecydowanie nie sprzyjają trenowaniu. Znacznie lepsze rezultaty osiągniesz, jeśli połączysz zbilansowaną dietę o optymalnej kaloryczności z ćwiczeniami. Natomiast jeśli zależy Ci na przyroście tkanki mięśniowej, postaw na jadłospis z dużą ilością białka, które wspiera ten proces.
Dieta dla sportowca – propozycja Fit Catering
Czy dieta dla sportowców musi oznaczać planowanie skomplikowanych posiłków i spędzanie dużo czasu w kuchni – zamiast na siłowni? Wcale nie! Mamy rozwiązanie, które Ci to ułatwi, a mianowicie catering dietetyczny dla sportowców Fit Catering. Jeśli się na to decydujesz, każdego dnia otrzymasz pakiet gotowych posiłków dopasowanych do potrzeb osób prowadzących aktywny tryb życia. Dokładną kaloryczność dań możesz dopasować do swoich indywidualnych oczekiwań, zresztą podobnie jak liczbę posiłków.
Co charakteryzuje plan dietetyczny Sport dostępny w ofercie Fit Catering? Posiłki zawierają dużo białka i węglowodanów, czyli związków, które pokryją Twoje wysokie zapotrzebowanie na energię. A ta będzie Ci potrzebna, by sprostać swojemu planowi treningowego i mieć siłę do ćwiczenia. Nasza dieta Sport zawiera jedynie produkty będące źródłem pełnowartościowego białka, a także pełnoziarniste produkty pochodzenia zbożowego, warzywa i owoce.
Nie tylko realizujesz intensywny plan treningowy, ale masz w tym konkretny cel: zgubić nadprogramowe kilogramy? Dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może się okazać dieta ketogeniczna, a i taką znajdziesz w ofercie naszego cateringu dietetycznego. Ten plan zakłada zmniejszenie podaży węglowodanów na rzecz tłuszczy, aby wejść w tzw. stan ketozy. Polega to na tym, że organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczy, a nie jak wcześniej z węglowodanów – zatem im więcej tłuszczów jesz, tym szybciej spalasz swoją tkankę tłuszczową. Jednocześnie w diecie znajduje się też składniki, które dostarczą Ci pełnowartościowych białek, jak również innych mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu.