Światowy Dzień Zdrowia 2023 – #HealthForAll

Światowy Dzień Zdrowia 2023 – #HealthForAll

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. W 2023 roku hasło przewodnie to: „Zdrowie Dla Wszystkich”, czyli #HealthForAll. Bez zdrowego odżywiania nie ma mowy o dobrym samopoczuciu, dlatego warto przypomnieć, jak niezwykle istotne jest właściwe odżywianie i jak wiele korzyści płynie z tego, że przestrzegamy zasady zdrowego odżywiania.

Zdrowie to nie tylko stan braku choroby, to także harmonijne i zbalansowane funkcjonowanie w każdej sferze życia. Cytując słowa przypisywane Platonowi: „Żadna część nie będzie zdrowa, dopóki całość nie będzie zdrowa”. To prawda, że nasze ciało, umysł i emocje są ze sobą połączone. Odpowiednie odżywianie, dobry sen, relacje międzyludzkie i zdrowie psychiczne to tylko niektóre z aspektów, które wpływają na nasze ogólne zdrowie.

Na zdrowie najlepiej patrzeć holistycznie – aby cieszyć się nim na co dzień, warto zadbać o wszystkie sfery życia jednocześnie.

 

Kilka kroków do zdrowia, czyli 8 zasad zdrowego odżywiania

 

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na nasze zdrowie jest odpowiednie odżywianie. Nie od dziś wiemy w końcu, że zdrowie zaczyna się od talerza. To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, kondycję fizyczną i umysłową oraz na naszą ogólną odporność.

Właściwe żywienie pomaga nam utrzymać prawidłową wagę, zapobiega chorobom serca, cukrzycy czy nadciśnieniu. Z drugiej strony, nieodpowiednia dieta pełna przetworzonej żywności, cukru i tłuszczów nasyconych może prowadzić do otyłości, chorób metabolicznych i stanów zapalnych w organizmie. Dlatego tak ważne jest, aby spożywać regularnie świeże, pełnowartościowe produkty, unikać przetworzonej żywności i mieć świadomość tego, co jemy. Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie to klucz do zdrowia i dobrej kondycji przez całe życie.

 

Nie wiesz, od czego zacząć? Zdrowe odżywianie nie musi być skomplikowane. Wystarczy zwracać uwagę na kilka prostych zasad:

  • Jedz regularnie – mniej więcej co 3–4 godziny.
  • Pij dużo wody – rozpoczynaj i kończ dzień szklanką wody.
  • Ogranicz używki – szczególnie alkohol.
  • Zadbaj o odpowiednie makro swoich posiłków, czyli zawartość białka, węglowodanów i tłuszczów;
  • Czytaj składy kupowanych produktów i sprawdzaj wartości RWS, które określają, ile danego składnika powinieneś spożyć w ciągu dnia
  • Jedzenie ma być przyjemnością, a nie męczarnią.
  • Wyrzuć z głowy słowo „dieta” i zastąp je „odżywianiem”.
  • W swoim planie dziennym lub tygodniowym możesz kierować się zasadą 80:20, czyli 80% jedzenia jest zdrowa i zbilansowana, a pozostałe 20% to przestrzeń na Twoje małe przyjemności.
  • Unikaj diet restrykcyjnych i eliminacyjnych – chyba, że Twój stan zdrowia tego wymaga.

Wytyczne od WHO: co mówią eksperci?

 

Światowy Dzień Zdrowia obchodzimy 7 kwietnia, bo to właśnie tego dnia w 1948 roku powstała Światowa Organizacja Zdrowia. Jakie porady dotyczące zbilansowanej diety przygotowało dla nas WHO?

  • Według najnowszych wytycznych powinniśmy codziennie spożywać co najmniej 400 g warzyw i owoców – warzywa warto uwzględnić w każdym posiłku.
  • Zaleca się, aby cukry proste stanowiły mniej niż 10% naszego dziennego spożycia energii, a najlepiej mniej niż 5%. Z kolei do 30% energii powinno pochodzić z tłuszczów, najlepiej z nienasyconych źródeł, takich jak ryby, awokado, orzechy lub oliwa z oliwek.
  • Należy unikać zbyt wielu źródeł tłuszczów nasyconych, takich jak tłuste mięso, masło, ser, śmietana i olej kokosowy, a także tłuszczów trans. WHO poleca, aby tłuszczów nasyconych było mniej niż 10% naszej diety, a tłuszczów trans — mniej niż 1%.
  • Dzienne spożycie soli powinno być ograniczone do 5 g, co odpowiada jednej łyżeczce, a najlepiej wybrać sól jodowaną.

Odpowiednie odżywianie nie musi być uciążliwe ani nudne. Warto eksperymentować z nowymi smakami i przyprawami, odkrywać nowe potrawy i korzystać z dobrodziejstw sezonowych produktów. Zdrowie zaczyna się od talerza, ale to nie oznacza, że musimy rezygnować z przyjemności jedzenia. Wręcz przeciwnie — zdrowy styl życia może być smaczny, przyjemny i satysfakcjonujący dla naszych zmysłów. 

 

Źródło: https://natu.care/pl/zdrowie/jak-dbac-o-zdrowie