Ile pić wody w ciągu dnia?

Czy woda jest potrzebna?

Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z powiedzeniem „Woda to życie!”, słyszysz z każdej strony, żeby pić wodę, że jak boli głowa to od zbyt małej ilości wypitej wody, że jak nie chudniesz, to przez to że nie pijesz wody…Czy naprawdę większość ma rację? Czy picie wody jest takim kluczowym aspektem życia? Czy picie wody poprawia jakość życia? Czy picie wody pomaga zachować wewnętrzny balans? W końcu czy naprawdę picie wody jest lekiem na wiele dolegliwości? W tym artykule na pewno uzyskasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Zapraszamy!

Zacznijmy od fizjologii:

  • ➢  Organizm ludzki składa się w 60-70% z wody,
  • ➢  Woda stanowi 50-80% masy ciała,
  • ➢  Przy udziale wody zachodzą procesy hydrolizy, jest swoistego rodzaju biokatalizatorem, ajako składnik płynów ustrojowych, umożliwia rozprowadzanie po organizmie m.in.składników odżywczych oraz jakże ważnego tlenu,
  • ➢  Woda odpowiada za termoregulację ciała, nawilżenie np. gałki ocznej czy ochronę mózgu,
  • ➢  Dodatkowo to z udziałem wody dochodzi do usunięcia szkodliwych substancjimetabolicznychGłównymi objawami odwodnienia organizmu są:
    • ➢  uporczywe bóle i zawroty głowy,
    • ➢  zmęczenie i senność,
    • ➢  obniżenie koncentracji,
    • ➢  zaburzenia pamięci,
    • ➢  zatrzymywanie się wody,
    • ➢  pogorszenie stanu skóry,
    • ➢  spierzchnięte usta,
    • ➢  ciemny mocz,które świadczą o utracie wody w przedziale 2-5% masy ciała. Przy większych wartościach, rzędu 10- 15% może dochodzić do utraty świadomości, a nawet śmierci.Na poniższej grafice przedstawiamy barwy moczu w zależności od poziomu nawodnienia organizmu. Pamiętaj, że mocz powinien mieć słomkową barwę oraz być bezwonny.

page1image11708992

 

Ile pić wody w ciągu dnia?

 

Na ilość wypijanej wody składa się wiele czynników, tj. płeć, masa ciała, poziom aktywności fizycznej, a także temperatura otoczenia. Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) zaleca picie 2L (ok 8 szklanek) dla kobiet oraz 2,5L (ok 10 szklanek) dla mężczyzn. Wartości te wzrastają wraz ze wzrostem temperatury otoczenia, ale także w stanach gorączkowych. W trakcie upałów warto pamiętać w szczególności o nawodnienie dzieci oraz osób starszych. Można również spotkać się z przeliczaniem zapotrzebowania na płyny na podstawie masy ciała:

30ml wody x kilogram masy ciała

Jeżeli Twoja masa ciała wynosi 75kg, powinieneś wypijać 2250ml wody (2,25L), w przypadku zwiększonej aktywności fizycznej dodatkowo 0,5-1L na każdą godzinę wysiłku.

Zwiększonej podaży płynów potrzebują osoby na dietach: wysokobiałkowych takich jak SPORT lub LOW CARB oraz bogatych w błonnik jak PESCO i VEGE . Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą DIET Fit-Cateringu  i dopasowania odpowiedniej diety do Twoich preferencji.

 

Co pić, żeby się nawodnić?

 

W badaniu R.J. Maughan przeprowadzonym w 2016 roku, porównującym wskaźniki nawodnienia, najlepiej wypada…MLEKO, woda natomiast znalazła się poza podium. Czy oznacza to, że powinniśmy pić tylko mleko? Na szczęście nie! Do wyboru pozostaje również kawa, herbata oraz jakże cenne, bogate w witaminy i składniki odżywcze soki, które również można znaleźć w naszej ofercie soków coldpresys by FIT-JUICE . Jeśli po wypiciu wody niegazowanej nadal czujesz pragnienie, przerzuć się na wodę gazowaną! Świetnym dodatkiem będzie cytryna oraz mięta. Dobrym pomysłem jest też wybieranie wód średnio- lub wysokozmineralizowanych. Jeśli nie ma takiej możliwości, można dodać do płynu gotowe elektrolity, szczególnie polecane dla sportowców wyczynowych, jak i rekreacyjnych.

 

Niby banalne pytanie, ale często trudne zadanie do zrealizowania. Niejednokrotnie spotykamy się ze stwierdzeniem, że przecież 2L, to bardzo dużo! Czy w trakcie weekendowego wyjścia ze znajomymi wypicie 1 lub 2L płynów również stanowi taki problem? 😉 Pamiętaj przy tym, że alkohol odwadnia! Warto zatem mieć, w tych okolicznościach, wodę pod ręką i sięgać po nią tak często, jak to możliwe. Woda nie tylko gasi pragnienie, ale dodatkowo bierze udział w procesie trawienia oraz jest rozpuszczalnikiem dla wielu witamin. Dostarcza 0 kcal, co jest bardzo istotne dla osób będących na diecie redukcyjnej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, pijąc wodę przed posiłkiem niejako „napełniasz” swój żołądek, jesteś bardziej syty, a to przekłada się na spożycie mniejszej ilości kilokalorii.

page2image11756896 page2image11748992 page2image11756480 page2image11749408 page2image11750240 page2image11750032

Aby pomóc Ci w wyrobieniu nawyku picia wody, przedstawiamy kilka prostych wskazówek:

  • ➢  Pij małymi łykami,
  • ➢  Nie staraj się „nadrobić” picia na koniec dnia,
  • ➢  Miej zawsze wodę w zasięgu ręki i wzroku,
  • ➢  Łatwiej pić wodę z małych szklanek, niż z butelki,
  • ➢  Ustaw przypomnienie w telefonie o wypiciu płynu,
  • ➢  Zaznacz na butelce ilość płynu do wypicia w danym momencie,
  • ➢  Jeśli nie przepadasz za wodą, dodaj do niej ulubione dodatki, np. owoce, liście mięty,
  • ➢  Nie musisz zamykać się tylko na wodę w podstawowej formie. Arbuz, ogórek, truskawkiskładają się w prawie 90% z wody, którą możesz zjeść 😉 Podobnie wygląda sprawa w przypadku zup
  • ➢  Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, nie bój się pić kawy czy herbaty, one równieżwliczają się w dzienne dawki płynów.

Jak widzisz, woda ma ogromne znaczenie w życiu codziennym. Bez względu na płeć, wiek czy tryb życia, uzupełnianie płynów jest szalenie istotne dla utrzymania homeostazy (zdolności organizmu do zachowania równowagi środowiska wewnętrznego), przeprowadzania podstawowych procesów trawienia, transportu tlenu oraz ochrony narządów. Woda jest najlepszym i zarazem najtańszym lekiem na bóle głowy, na wzmożenie koncentracji, lepszy sen oraz jest najzdrowszym „przyspieszaczem” odchudzania. Do powiedzenia „Jesteś tym, co jesz” dodajmy „i co pijesz”, więc pij wodę i daj jej działać, a Twój organizm będzie wdzięczny i na pewno podziękuje Ci w piękny sposób. 😉

Dla zachęty i pomocy w stawianiu pierwszych kroków do lepszego nawodnienia…Rzucamy Wam 30dniowe wyzwanie! Poniżej dołączamy kalendarz, który możesz wydrukować, powiesić na lodówce i codziennie uzupełniać ilości wypitej w danym dniu wody. Trzymamy kciuki! Niech wodna moc będzie z Tobą!

mgr inż. Natalia Giebułtowicz-Mania
Dietetyk