Dieta kobiety ciężarnej

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy catering dietetyczny jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem? Poszukujesz diety dla Kobiety Ciężarnej? Czym w ogóle jest dieta Kobiety Ciężarnej i co kryje się pod tym pojęciem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

 

Płodowe programowanie metaboliczne

Sposób odżywiania oraz jakość spożywanych produktów mają bezpośredni wpływ na zdrowie Twojego Maluszka, zarówno w życiu płodowym, jak i podczas rozwoju oraz dorastania. Metabolizm Twojego Dziecka,  jego upodobania żywieniowe, a także predyspozycje do rozwoju chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca typu 2, otyłość, nadciśnienie tętnicze, kształtują się już w ciąży. Jest to tzw. płodowe programowanie metaboliczne.

 

Jedz dla dwojga

Tak dokładnie, DLA dwojga, nie ZA dwoje. Na czym polega różnica? Twoje posiłki, jako Kobiety Ciężarnej, powinny być pełnowartościowe i z dobrej jakości produktów. Musisz odżywić nie tylko swój organizm, ale również Istotki, którą nosisz pod sercem oraz zapewnić Jej jak najlepsze warunki do rozwoju, dlatego:

  1. Spożywaj 4-5 pełnowartościowych posiłków dziennie w odstępach 3-4 godzinnych.
  2. Źródłami węglowodanów powinny być produkty pełnoziarniste.
  3. Kobiety Ciężarne powinny zwiększyć zawartość białka w swoich posiłkach do ok. 1,2g/ kg masy ciała. Związane jest to ze wzrostem syntezy białka do procesów budulcowych tkanek.
  4. Twoja dieta powinna być bogata w wartościowe tłuszcze, głównie wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
  5. Każdorazowo myj owoce i warzywa przed spożyciem.
  6. Ogranicz słodycze.
  7. Ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z żywności typu Fast Food.
  8. Ogranicz dosalanie potraw.
  9. Zwiększ podaż płynów, najlepiej wody lub napojów niesłodzonych do około 2-3 L dziennie.
  10. Pamiętaj o aktywności fizycznej, dostosowanej do swoich możliwości.
  11. Bezwarunkowo wyeliminuj wszelkie używki (alkohol, papierosy lub inne) !

Okres ciąży, to okres zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego przyszłej Mamy. Dlaczego? Dlatego, że zwiększa się spoczynkowy wydatek energetyczny, na poczet wzrostu płodu, pracy serca czy płuc. Pamiętaj, że w ciąży przybieranie na masie jest procesem naturalnym i wręcz wskazanym, ponieważ świadczy o prawidłowym rozwoju Twojego Maluszka. W okresie ciąży nie stosuj diety redukcyjnej! W związku z tym:

  I trymestr II trymestr III trymestr
Kaloryczność + 360 kcal + 475 kcal

 

W I trymestrze ciąży kaloryczność diety nie ulega zmianie (jeśli Twoja waga przed ciążą była prawidłowa).
W II trymestrze kaloryczność powinna zostać zwiększona o 360 kcal.
W III trymestrze powinnaś zwiększyć kaloryczność o 475 kcal.
Wartości te są odpowiednikiem dodatkowej przekąski.

Dla przykładu, jeśli kaloryczność Twojej diety przed ciążą wynosiła 1800kcal (a masa ciała była prawidłowa) to w II trymestrze ciąży powinna wzrosnąć do 2160 kcal, a w III do 2275 kcal dziennie. Swoje zapotrzebowanie kaloryczne możesz obliczyć dzięki internetowemu kalkulatorowi. Pamiętaj o dodaniu odpowiedniej podaży kilokalorii, w zależności od trymestru ciąży.
W utrzymaniu prawidłowej kaloryczności Twojej diety, może pomóc catering dietetyczny, w którym posiłki są komponowane przez Dietetyka oraz przygotowywane z najwyższą starannością i dokładnością. Sprawdź TUTAJ.

 

Czego nie jeść w ciąży

Mimo, że dieta Kobiety w ciąży nie powinna odbiegać od „standardowego” odżywiania, to istnieje kilka produktów, które nie są wskazane w tym okresie:

  1. Unikaj surowego i niedogotowanego mięsa, ryb, owoców morza – ryzyko pasożytów oraz Toxoplasmy.
  2. Unikaj niepasteryzowanych wyrobów mlecznych, w tym mleka, serów pleśniowych, serów brie – ryzyko bakterii Listeria.
  3. Unikaj surowych jaj – ryzyko Salmonelli.
  4. Unikaj nieumytych warzyw i owoców.
  5. Unikaj żywności typu Fast Food.
  6. Unikaj produktów po upływie terminu przydatności do spożycia.
  7. Ogranicz kofeinę do 300mg dziennie, ok 2-3 filiżanki kawy/herbaty dziennie.
  8. Bezwzględnie wyeliminuj wszelkie używki!

 

Suplementacja w ciąży

Pamiętaj, że na pierwszym miejscu powinno być zdrowe, zbilansowanie odżywianie! Jednak, w związku ze wzrostem zapotrzebowania na niektóre składniki, suplementacja jest konieczna. Suplementacja powinna być prowadzona pod okiem Twojego lekarza prowadzącego ciążę!

Przede wszystkim pamiętaj o kwasie foliowym, którego odpowiednia podaż zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u Dziecka. Suplementację kwasem foliowym powinnaś rozpocząć przed zajściem w ciążę.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 EPA oraz DHA wpływają na poprawny rozwój siatkówki oka Dziecka, rozwój mózgu oraz zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu.

Witamina D powinna być suplementowana wśród ogółu populacji Polski od września do maja. W ciąży jest niezwykle ważna, gdyż zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej, choroby układu kostnego czy sercowo-naczyniowego. Dbając o odpowiedni poziom witaminy D w swoim organizmie, dbasz o ten poziom u Dziecka.

W okresie ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta, dlatego u Ciężarnych często stwierdzana jest niedokrwistość niedoborowa. Odpowiedni poziom żelaza chroni Twoje Dziecko przed chorobami sercowo-naczyniowymi, niską masą urodzeniową, a także przed przedwczesnym porodem, czy poronieniem.

 

Cukrzyca ciężarnych

Jedną z najczęściej spotykanych „chorób” w ciąży jest cukrzyca ciążowa. Nieleczona może powodować dużą masę urodzeniową Dziecka, wzrost ryzyka wystąpienia chorób wrodzonych Dziecka, nadciśnienie tętnicze, przedwczesny poród, a nawet poronienie. Istotnym elementem leczenia cukrzycy jest odpowiednia dieta lub w skrajnych przypadkach włączenie insuliny. Dieta Kobiety z cukrzycą ciężarnych powinna bazować na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Posiłki powinny być spożywane w 3-4 godzinnych odstępach czasowych aby wahania glikemii były wyrównane. Aktywność fizyczna również pomoże w utrzymywaniu poziomu cukru w ryzach. W naszej ofercie znajdziesz dietę bazującą na produktach o niskim indeksie glikemicznym oraz wysokobiałkowych, sprawdź TUTAJ.

Jak widzisz, pojęcie „dieta w ciąży” jest nie do końca właściwym określeniem. Nazwalibyśmy to świadomym odżywianiem w ciąży. Słowo „dieta” może być mylące, gdyż wskazuje na ograniczenia i eliminacje różnych produktów. Kobieta Ciężarna powinna odżywiać się w zdrowy, zbilansowany sposób. Przyjmować produkty pełnowartościowe, dobrej jakości. Dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Pamiętać o produktach bezwzględnie zakazanych i niewskazanych w okresie ciąży. Należy kontrolować przyrosty/ubytki masy ciała, a wszelkie diety, suplementacje powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli masz nietolerancje i alergie pokarmowe lub jakiś produkt Ci nie służy po prostu go odstaw 😊

Jeśli chciałabyś skorzystać z cateringu, a nadal masz obiekcje, nasz Dietetyk pomoże Ci je rozwiać. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji dietetycznej.