Dieta redukcyjna 1000 kcal – szybka redukcja czy ryzyko?

Obecnie trwa sezon letni, wakacyjny. Zewsząd biją nam po oczach slogany w stylu „Szybko schudnij do lata” i o ile jest to bardzo motywujące i zachęcające do zdrowego stylu życia czy aktywności fizycznej, o tyle zachęcanie do SZYBKIEJ redukcji masy ciała TYLKO na lato już dobre nie jest. Dla większości z nas, odchudzanie ma na celu poprawę zdrowia i wyglądu. Istnieje wiele różnych metod i strategii dietetycznych, które pomagają w kontrolowaniu masy ciała. Jedną z ekstremalnych diet redukcyjnych jest dieta 1000 kcal dziennie. Czy jest to bezpieczna i skuteczna metoda odchudzania? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej 😊

Na czym polega redukcja masy ciała

W pierwszym kroku należy skorzystać z internetowego kalkulatora dietetycznego aby poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Mylące mogą być tajemnicze skróty PPM czy CPM. PPM to nic innego jak Podstawowa Przemiana Materii, czyli liczba kalorii NIEZBĘDNA do funkcjonowania, w tym poruszania się, mrugania powiekami czy oddychania. CPM natomiast to Całkowita Przemiana Materii, która uwzględnia naszą aktywność fizyczną. Co za tym idzie, redukcja poniżej wartości PPM jest bezkompromisyjnie niewskazana! Eksperci w dziedzinie żywienia są zgodni, że aby wprowadzić zdrową redukcję należy od wartości CPM odjąć wartość 10%, czyli około 500-800 kcal.

Czym jest dieta redukcyjna 1000 kcal

Dieta redukcyjna 1000 kcal to plan żywieniowy, który ogranicza dzienne spożycie do zaledwie 1000 kcal. Dla przykładu, młoda 25 letnia dziewczyna ważąca 55 kg i mierząca 160 cm wzrostu, powinna codziennie spożywać 1360 kcal. Natomiast dzienna podaż kalorii kobiety w wieku 30 lat, o masie ciała 70 kg i wzroście 170 cm wynosi 1500 kcal. Są to wartość PPM, czyli niezbędne do wykonywania podstawowych czynności życiowych i są one indywidualne w zależności od wieku, płci, wzrostu oraz masy ciała. Dodatkowo decydując się na dowolną dietę należy pamiętać o aktualnym stanie zdrowia oraz ewentualnych chorobach przewlekłych.

Diety 1000 kcal nie powinny stosować przede wszystkim:

– Kobiety ciężarne,
– Kobiety karmiące piersią,
– Młode, dojrzewające osoby,
– Osoby starsze,
– Sportowcy wyczynowi,
– Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy oraz Hashimoto,
– Osoby z cukrzycą

Założenia diety 1000 kcal

Założenia diety 1000 kcal teoretycznie nie odbiegają od założeń zdrowego żywienia:

  1. Należy spożywać 4-5 posiłków dziennie w odstępach 3-4 godzinnych.
  2. Źródłem białka powinny być chude mięsa, ryby, jaja, warzywa strączkowe.
  3. Źródła węglowodanów powinny stanowić produkty pełnoziarniste o niskim indeksie glikemicznym.
  4. Z diety należy wyeliminować wysokoprzetworzone produkty, alkohol oraz inne używki.

W czym tkwi zatem problem?

  1. Posiłki, mimo że spożywane regularnie, są po prostu niewielkie, co może przekładać się na szybsze uczucie głodu.
  2. W diecie 1000 kcal ogranicza się spożycie tłuszczów, które są wysokokaloryczne, a niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  3. Ograniczając produkty wysokokaloryczne lub o większym indeksie glikemicznym, ograniczamy różnorodność produktów, a co za tym idzie dostępność wielu składników odżywczych.
  4. Bardzo restrykcyjne diety mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Konsekwencje diety 1000 kcal

Niezaprzeczalnym faktem jest, że stosując tak dużą redukcję przyjmowanych kalorii uda się uzyskać niesamowite efekty stając na wagę czy mierząc swoje obwody. Często zapominamy jednak, że za efektem wizualnym idą konsekwencje zdrowotne, m.in.:

– Bóle i zawroty głowy,
– Zasłabnięcia i omdlenia,
– Zaburzenia hormonalne, w tym zaburzenia miesiączkowania u kobiet, w rezultacie doprowadzające do bezpłodności,
– Większe ryzyko infekcji,
– Niedoborowa dieta może doprowadzić do anemii,
– Mogą wystąpić zaburzenia odżywiania, bulimia, anoreksja, kompulsywne objadanie

Należy pamiętać, iż takie rozwiązania są krótkotrwałe i przeważnie kończą się efektem jojo, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy, że Podstawowa Przemiana Materii ulega zmniejszeniu i powinniśmy powoli przystosowywać nasz organizm do zwiększenia kaloryczności diety.

Dieta 1000 kcal jest dietą wysoce restrykcyjną oraz niedoborową. Ucząc się w ten sposób nieprawidłowych nawyków żywieniowych budujemy niezdrowe relacje z jedzeniem, które powinno być naszym codziennym paliwem. Zdrowe „zrzucanie zbędnych kilogramów” to utrata około 0,5-1kg / tydzień, wywołana odpowiednią redukcją oraz aktywnością fizyczną. Niestety nie ma „diety cud”, proponującej szybkie, spektakularne efekty do końca życia. Możemy w zamian zaproponować dużo przyjemniejsze rozwiązanie, jakim jest nasz catering. Posiłki są komponowane przez doświadczonego Dietetyka, przygotowywane przez Zespół Specjalistów i dostarczane pod Twoje drzwi 😊