Jak przestać jeść słodycze?

Jedzenie słodyczy, dla wielu jest nałogiem. Niektórzy ludzie tak bardzo uwielbiają zajadać się słodkościami, że nie wyobrażają sobie dnia bez cukru. Niestety wiele badań wskazuje na to, że cukier bardzo uzależnia, a także zatruwa organizm. Powinniśmy ograniczyć cukier do minimum, a najlepiej całkowicie pozbyć się go z diety. Zrezygnowanie z jedzenia słodyczy może być dla niektórych bardzo trudne, dlatego należy robić to stopniowo.

Czy istnieją skuteczne sposoby na wykluczenie cukru z diety? Czy istnieje odpowiedź na pytanie: jak przestać jeść słodycze? Owszem, wystarczy przeczytać poniższy artykuł.

Uzależnienie od cukru

Uzależnienie od cukru to stwierdzenie jak najbardziej prawdziwe. Cukier uzależnia tak mocno, jak kawa, papierosy czy nawet narkotyki! Niektórzy ludzie bez cukru nie wyobrażają sobie spędzenia jednego dnia. Mózg przyzwyczaja się do słodkości, ponieważ pobudzany jest jego obszar odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności. Jeżeli nasz mózg regularnie „dopieszczamy”, to uwalniają się hormony, takie jak endorfiny, serotonina czy dopamina. Ich ciągłe podwyższenie z czasem może być ciężkie do zbicia.

Jak wiadomo wysoki poziom cukru we krwi, prowadzi do poważnych chorób. Zbyt duża ilość tego składnika powoduje cukrzycę, problemy z układem krążenia, a nawet może przyczynić się do takich chorób jak Alzheimer. Co więcej, cukier wypłukuje magnez z organizmu, co z kolei powoduje nasilone zmęczenie, problemy ze snem, czy ogólne złe samopoczucie. Uzależnienie od cukru może mieć negatywny skutek również na naszą skórę, ponieważ sprzyja starzeniu się.

Wyjście z każdego nałogu jest bardzo trudnym i żmudnym procesem. Jednak jest możliwe całkowite uwolnienie się od niego. Należy jednak bardzo tego chcieć, a także postępować zgodnie z planem detoksykacji i stopniowo odstawiać cukier i zastępować go zdrowymi zamiennikami. Wybierz zdrowe odżywianie!

Detoks cukrowy efekty

Możemy przestać jeść słodycze raz na zawsze, trzeba tylko chcieć.

Jakie są zatem zalety uwolnienia się od cukru?

Cukier to cichy zabójca, a jego niestosowanie w codziennej diecie przynosi wiele dobrego. Do zalet detoksu cukrowego, można zaliczyć:

  • Spadek wagi oraz zmniejszenie centymetrów w obwodach — decydując się na całkowicie wykluczenie cukru z diety, chudniemy, nasze ciało wygląda zdrowiej i smuklej.
  • Lepsze samopoczucie — nadmiar cukru w organizmie powoduje wieczne zmęczenie, ospałość oraz brak chęci do wykonania najprostszych obowiązków. Po odstawieniu cukru będziemy mieli więcej energii oraz chęci do wykonywania codziennych czynności.
  • Mniejsze ryzyko zachorowania na wiele chorób — eliminacja cukru chroni i zapobiega przed nadwagą i otyłością, a także sprzyja stabilizacji gospodarki cukrowej. Dzięki temu mamy mniejsze szanse na zachorowanie na cukrzycę, która jest już chorobą cywilizacyjną.
  • Poprawienie wyglądu skóry — jedzenie słodyczy przyczynia się do powstawania w organizmie toksyn, które niekorzystnie wpływają na wygląd. Odstawiając cukier, już po kilku dniach zauważysz diametralną poprawę wyglądu twojej skóry. Stanie się gładka oraz wolna od wszelkich zaczerwienień i pryszczy.

Zależy Ci na zdrowej diecie? Zobacz, w których miastach znajdziesz nasz catering:

Szukasz innego miasta? Sprawdź na mapie dostaw: https://fit-catering.pl/zasady-dostaw/

Ciągła ochota na słodycze – przyczyna

Zastanawiasz się, dlaczego cały czas ciągnie cię do szafki ze słodkościami? Jak przestać jeść słodycze, jeżeli masz na nie ochotę? Oczywiście przyczyn tego stanu rzeczy jest naprawdę wiele.

Pierwszą z nich może okazać się przyzwyczajenie. Jeżeli dostarczasz swojemu organizmowi codziennie lub regularnie jakiejkolwiek przyjemności, to ciężko jest się od niej odzwyczaić. Nasz mózg zaczyna się do tego przyzwyczajać, a my podświadomie się podtruwamy. Po zjedzeniu czegoś słodkiego, w naszej krwi podwyższa się poziom cukru, co doprowadza do szybkiego wzrostu poziomu insuliny. Następnie insulina spada i powoduje, że ponownie łakniemy słodyczy.

Kolejną przyczyną niepohamowanej ochoty na słodycze może być stres. Jak wiadomo, nerwy również powodują wyrzut insuliny, przez co możemy sięgać po zakazane słodkości.

Jeżeli jesteś zaniepokojony zbyt częstym podjadaniem słodyczy, to warto udać się do lekarza w celu wykonania profilaktycznych badań. Wskazane jest dokładne poznanie swojego organizmu, ponieważ nadmierne jedzenie słodyczy może wywoływać choroba.

Co hamuje apetyt na słodycze?

Może niektórych to zaskoczy, ale cukier jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co to znaczy, że potrzebujemy cukru? Niektóre nasze narządy, na przykład wątroba, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje zdrowego oraz naturalnego cukru. Jeżeli go nie dostanie, to nasz mózg podświadomie będzie sięgał po niezdrowe słodycze.

Nasza codzienna dieta i jadłospis powinny być ułożone zgodnie z naszym zapotrzebowaniem oraz trybem życia. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy podjadać pomiędzy posiłkami. Należy pić jak największą ilość niegazowanej wody. Ponadto warto polubić się z aktywnością fizyczną, ponieważ skutecznie hamuje apetyt na słodycze. W walce z cukrem pomocne są również niektóre zioła, między innymi: mniszek pospolity, mięta, a nawet lukrecja.

Przecież nie tylko słodycze zawierają w sobie cukier, wybieraj zdrowe przekąski, które są słodkie i które nam nie szkodzą. Można także zastąpić cukier słodzikami albo miodem, albo przygotowywać sobie zdrowe desery, na bazie owoców.

Myślenie również ma ogromny wpływ na to, czy sięgniemy po słodycze. Należy wiedzieć, do czego się dąży oraz jakie są efekty nadużywania cukru. Trzeba sobie wszystko poukładać w głowie, aby osiągnąć sukces.

Co zrobić, żeby nie podjadać?

W walce z podjadaniem najlepiej sprawdza się ułożony i zbilansowany plan żywieniowy. Posiłki powinny być jedzone w równych odstępach czasu, co 2 lub 3 godziny. Nie można omijać żadnego posiłku i trzeba pić bardzo dużo wody. Jeżeli przyzwyczaimy się do takiego trybu jedzenia, to nie będzie chciało nam się podjadać słodkości.

Odpowiednio zbilansowana dieta zawiera w sobie wszystkie niezbędne produkty, dzięki którym dostarczymy organizmowi, wszystkich wymaganych składników. Bardzo dobrze jest postawić na produkty pełnoziarniste, takie jak: ciemny ryż, ciemny makaron czy płatki owsiane. Oprócz tego należy wybierać warzywa bogate w błonnik, a także owoce, które dostarczą nam odrobinę cukrów.

W walce z podjadaniem preferowane jest także solidne zmęczenie się. Uprawiając codziennie aktywność fizyczną sprawimy, że nasz organizm nie będzie wymagał dodatkowych cukrów, a my będziemy czuli się lepiej i zdrowiej.

Dieta bez cukru krok po kroku

Na dobry początek warto postawić sobie cel niejedzenia słodyczy przez 30 dni. Dzięki bezcukrowemu wyzwaniu, po upływie tych dni, na pewno stracisz zbędne kilogramy, twoje samopoczucie zacznie się poprawić, a ty będziesz emanować energią i nieznikającym uśmiechem. Jest taka możliwość, że tak bardzo spodoba ci się nowe życie bez cukru, że zapomnisz o słodyczach na zawsze.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że cukier nie zawiera żadnych wartości odżywczych. Stanowi jedynie źródło pustych kalorii, które nie robią w ludzkim ciele nic pożytecznego, przeciwnie stwarzają same szkody i choroby.

Jak zatem wyeliminować cukier z diety?

Po pierwsze udaj się do dietetyka, który rozpisze dokładny plan żywienia. Stosuj się do niego i pod żadnym pozorem nie podjadaj pomiędzy posiłkami.

Po drugie wyeliminuj napoje gazowane, kolorowe i słodkie. Pij tylko i wyłącznie wodę niegazowaną oraz herbaty bez cukru. Możesz do nich dodawać jedynie odrobinę miodu lub ksylitolu.

Kolejno, postaraj się pozbyć ze swojego mieszkania wszystkich słodkości. Ich miejsce mogą zastąpić suszone warzywa albo owoce tudzież orzechy.

Staraj się nie myśleć o jedzeniu słodyczy. Postaw na wzmożoną aktywność fizyczną i przebywanie na świeżym powietrzu. Na początku, owszem może być ciężko, jednak wyznacz sobie cel, do którego chcesz dążyć i wizualizuj sobie go. Po upływie kilku dni będzie ci o wiele łatwiej, a słodycze będą jedynie wspomnieniem.

Co jeść zamiast słodyczy?

Kiedyś ludzie nie mieli problemów, co zjeść słodkiego. Stawiali na wszystko, co znajdowało się wokół: warzywa, owoce, zioła. Ty też tak zrób!

Wybieraj owoce o niskim indeksie glikemicznym: agrest, ananas, czereśnie, figi suszone, jabłka, gruszki, maliny, porzeczkę, czy wiśnie. Dodawaj je do codziennego śniadania, np.: w postaci płatków owsianych na mleku roślinnym.

Rób sałatki i świeżo wyciskane soki z warzyw, takich jak: bakłażan, burak, cukinia, cebula, cykoria, kalafior, kapusta, marchewka, ogórek, papryka, pieczarki czy pomidor.

Jeżeli chodzi o produkty zbożowe, to tutaj również mamy ogromny wybór. Do obiadu możesz dodawać kaszę gryczaną lub kaszę jęczmienną. Na śniadanie polecamy płatki owsiane albo chleb żytni razowy. Jedz dużo orzechów laskowych, pistacjowych i włoskich, one wspomogą pracę mózgu.

Raz w tygodniu pozwól sobie na zjedzenie mięsa, ryby, a jak lubisz to owoców morza. Gotuj produkty. Jeżeli możesz, więcej jedz na surowo. Ogranicz nabiał do minimum i wybieraj produkty pochodzenia roślinnego. Zapomnij o dżemach, konfiturach, ciasteczkach czy nutelli.

Wszystkie powyższe rady dadzą jasną odpowiedź na pytanie: jak przestać jeść słodycze. Wystarczy chcieć i być zdyscyplinowanym.