Jak schudnąć bez efektu jojo?

Mianem efektu jojo określa się tycie po uprzednim przejściu restrykcyjnej diety odchudzającej. Jak schudnąć bez efektu jojo i w jaki sposób go zahamować? Odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania związane z tym zagadnieniem przynosi poniższy tekst.

Efekt jojo — co to?

Jak już zostało wspomniane, efekt jojo to wzrost masy ciała pojawiający się po zakończonej diecie. Zalicza się do nich między innymi dieta kopenhaska.

Główna przyczyna powstawania efektu jojo to redukcja tempa przemiany materii, z którą do czynienia mamy wówczas, gdy osoba odchudzająca się przyswaja bardzo mało kalorii (zakłada to między innymi dieta kopenhaska).

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż nasz organizm, by móc funkcjonować w sposób prawidłowy, potrzebuje określonej ilości kalorii. W przypadku mężczyzn jest to około 2500 — 3000 kcal, kobiet — 2000 — 2500 kalorii.

Znaczącą ich część stanowi tak zwana podstawowa przemiana materii. Mianem tym określa się ilość kalorii, którą należy dostarczać, by utrzymać podstawowe funkcje organizmu takie, jak krążenie krwi czy oddychanie. Średnio wynosi ona 1800 — 2200 kalorii u mężczyzn i 1500 — 1700 kalorii u kobiet.

Duże ograniczenie ilości przyswajanych kalorii uniemożliwia pokrycie podstawowych potrzeb energetycznych organizmu. Stanowi to dla niego sygnał, iż niezbędna jest redukcja ilości zużywanej energii, co przekłada się na spowolnienie tempa przemiany materii.

Jak wygląda efekt jojo?

Cechą charakterystyczną efektu jojo są cykliczne wahania masy ciała. Polegają one naprzemiennym chudnięciu oraz tyciu. Jak stwierdzić czy do czynienia mamy z efektem jojo? Rozpoznać można go po tym, gdy w przeciągu 5 miesięcy od zakończonej diety mamy do czynienia z przyrostem masy ciała przekraczającym 10% wagi, jaką udało się osiągnąć na skutek odchudzania.

W znaczącej części przypadków efekt jojo dotyczy osób borykających się z nadwagą oraz otyłością, których priorytetem jest to, by szybko schudnąć. Jak podają specjaliści, ryzyko wystąpienia efektu jojo zanika po 5 latach od zakończenia diety. Dochodzi bowiem wówczas do utrwalenia prawidłowych nawyków żywieniowych, które pozwalają na utrzymanie pożądanej masy ciała.

Skąd się bierze efekt jojo?

Wbrew pozorom, przyczyną efektu jojo może być nie tylko powrót do dawnych, niezdrowych nawyków żywieniowych. Równie często pojawia się on u osób stosujących niezdrową dietę. Zalicza się do nich między innymi dietę kapuścianą, węglowodanową czy białkową. Tym, co je łączy jest ograniczenie się do jednej grupy produktów przy jednoczesnej rezygnacji z pozostałych. Owszem, w ten sposób można schudnąć szybko, lecz nie będzie to miało pozytywnego wpływu na kondycję naszego organizmu.

Z efektem jojo bardzo często borykają się również osoby stosujące głodówki. Wynika to z faktu, iż drastycznie obniżając zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, uzyskuje on sygnał, iż niezbędne jest zwolnienie przemiany materii. W konsekwencji tego, zamiast odżywiać organizm, tracimy wodę.

Nie bez znaczenia jest tutaj również zdrowe podejście do diety. Celem powinna być nie utrata wyznaczonej ilości kilogramów, lecz dobre samopoczucie. Warto myśleć o diecie jako o stylu życia, który pozwoli nam zachować zarówno pożądaną sylwetkę, jak i zdrowie organizmu na długie lata.

Jak zatrzymać efekt jojo?

Czy możliwa jest dieta bez efektu jojo? Jak najbardziej! Aby uniknąć efektu jojo pamiętać należy o kilku podstawowych kwestiach. Pierwszą z nich jest systematyczne spożywanie posiłków o stałych porach dnia. Zalecane jest 4 — 5 posiłków w odstępach co 3 — 4 godziny. W ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować naszemu organizmowi prawidłową przemianę materii.

Stosowana dieta powinna gwarantować właściwą dobową podaż kalorii. Nie mniej ważne jest odpowiednie dostosowanie poszczególnych składników pokarmowych. Odpowiednio zbilansowany jadłospis pomoże ułożyć wykwalifikowany dietetyk. Warto rozważyć skorzystanie z jego usług — będzie on bowiem na bieżąco monitorował nasze postępy i zadba, by poszczególne posiłki były odpowiednio dopasowane do potrzeb danego organizmu.

Równie istotne jest picie dużej ilości wody. Najlepiej, aby każdego dnia wypijać jej co najmniej 2 litry.

Jakiego rodzaju składniki powinna zawierać zdrowa dieta odchudzająca? Zadbać należy o to, by znalazły się w niej warzywa i owoce, chude mięso, ryby, jajka, nabiał oraz produkty bogate w błonnik.

Niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przyrządzane są poszczególne potrawy. Wskazane jest gotowanie ich w wodzie lub na parze, grillowanie czy pieczenie z użyciem specjalnych rękawów. Unikać należy natomiast smażenia w głębokim tłuszczu oraz panierkach.

Oprócz stosowania diety zadbać należy także o regularną aktywność fizyczną. Nie tylko pomoże ona w utrzymaniu wagi na odpowiednim poziomie, lecz wpłynie również w pozytywny sposób na samopoczucie.

Jakiego rodzaju sport sprawdzi się najlepiej u osób chcących uniknąć efektu jojo? Znakomitym rozwiązaniem dla zapracowanych będzie tak zwana tabata. Mianem tym określa się krótki, trwający około 4 — 5 minut intensywny trening, który niezwykle skutecznie pobudza spalanie tłuszczu. Jako że w większości przypadków nie wymaga on stosowania żadnych przyrządów, z powodzeniem wykonywać można go w domowym zaciszu.

Równie dobre efekty co tabata przyniosą treningi biegowe czy zajęcia w klubie fitness. Ważne jest, by aktywność fizyczna odbywała się regularnie, najlepiej 3 — 4 razy w tygodniu.

Stosując się do powyższych zasad skutecznie unikniemy efektu jojo i będziemy mogli cieszyć się zdrowiem i zgrabną sylwetką bez obaw o nadprogramowe kilogramy.

Zacznij od dzisiaj przygodę ze zdrowym żywieniem – sprawdź, gdzie dowozimy jedzenie:

Zobacz mapę dostaw i wybierz swoje miasto: https://fit-catering.pl/zasady-dostaw/