Dieta bezglutenowa – kto i kiedy powinien ją stosować?

Dieta bezglutenowa – to wybawienie dla większości społeczeństwa, które na diecie bezglutenowej powinno być ze względów zdrowotnych. Jak wiemy, alergia na gluten dotyka większości naszego społeczeństwa. Dzisiaj przedstawię Tobie, jak dbać o swoje zdrowie będąc na diecie bezglutenowej.

Dieta bezglutenowa – co jeść

Pokarmów, jakie możemy spożywać na diecie bezglutenowej jest cała lista. Zła dieta oraz niestosowanie się do jasnych wytycznych, które są podane o diecie bezglutenowej powodują objawy celiakii, które są groźne dla naszego zdrowia a nawet życia. Bóle brzucha, utrata masy ciała, problemy układu pokarmowego i inne tego typu objawy powodują, że na dietę ze znakiem przekreślonego kłosa i odstawienie produktów, które zawierają gluten decyduje się coraz większa część naszego społeczeństwa. Ludzie tego typu borykają się z problemem nietolerancji glutenu, ponieważ chcą być w gronie osób zdrowych i pozbyć się uporczywych bólów głowy czy depresji – co charakteryzują objawy celiakii.

Co daje dieta bezglutenowa?

Dzięki diecie bezglutenowej wyeliminujesz bóle brzucha, problemy ze skórą, problemy z płodnością oraz inne tego typu objawy, co nie jest tak rzadko spotykane w grupie reprezentujących stowarzyszenie osób z celiakią. Nie ukrywajmy – dieta bezglutenowa to przede wszystkim zdrowie. Jak na pewno wiemy – dobra i pożywna dieta to podstawy bez których nasz organizm nie będzie prawidłowo funkcjonował.

Dieta bezglutenowa jak zacząć?

Wielu z nas nie ma pojęcia, jak zacząć się odżywiać na diecie bezglutenowej. Kiedy to zrobić i czy w ogóle warto? Otóż, dieta ze znakiem przekreślonego kłosa jest dla nas wszystkich korzystna, gdyż charakteryzuje się stosunkowo niskim poziomem przetworzenia w porównaniu do klasycznej diety, która jak dobrze wiemy nie jest najlepsza.

Dietę bezglutenową zacznijmy od jednego posiłku bez glutenu i reszty z tym składnikiem, dzięki czemu stopniowo przyzwyczaimy się do przebywania na diecie bezglutenowej – stosowanie takiej diety należy wprowadzić po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem. Dietę stosuje się po uzyskaniu dodatniego wyniku testu potwierdzającego występowanie celiakii. Stowarzyszenie osób z celiakią jest liczną grupą osób stosujących dietę bezglutenową. Na różnych forach internetowych można skonsultować swoje doświadczenia z innymi ludźmi będących już w danym temacie, co na pewno ułatwi nam rozpoczęcie swojej przygody i późniejszy byt na diecie bezglutenowej.

Skorzystaj z naszych propozycji:

dieta natural        dieta senso

Dieta bezglutenowa co wolno jeść?

Będąc na diecie bezglutenowej można jeść bardzo różnorodne produkty, dbając o to, by były ze znakiem przekreślonego kłosa – co stanowi gwarancję jakości dla konsumenta i jasno mu przedstawia, że dane pożywienie znajduje się na liście produktów bezglutenowych. Nie ukrywajmy – świeże mięso, mleka w kartonie oraz świeże owoce i warzywa to klucz do tego, by produkt nadawał się do spożycia. Natomiast objawy celiakii unikniemy, gdy produkty bezglutenowe będą towarzyszyły nam codziennie, bez żadnych wymówek a kasza jaglana i inne tego typu świeże produkty staną się dla nas chlebem powszednim. Soki owocowe, napary z ziół i zupy domowe z produktów bezglutenowych powinny stać się często spożywanymi produktami przez ludzi będących na diecie bezglutenowej.

Dieta bezglutenowa – kiedy stosować?

Instytuty, które zajmują się badaniami na temat zdrowego stylu życia, specjalizujące się w diecie bezglutenowej – dają nam do zrozumienia jasno i wyraźnie, że jeżeli borykamy się z celakią i na diecie przeciętnego Kowalskiego jesteśmy już od dłuższego czasu – powinniśmy to zmienić. Nie możemy czekać, aż się coś wydarzy, natomiast musimy działać. Zapobiegajmy, nie leczmy! Polskie stowarzyszenie osób z celakią i na diecie bezglutenowej także potwierdza to zdanie. Produkty dozwolone na diecie bezglutenowej to olbrzymia armia, która cały czas się powiększa, dzięki nowym innowacyjnym metodom, które są ratunkiem dla osób, które spożywają tylko i wyłącznie produkty bezglutenowe.

Dieta bezglutenowa – jakie produkty?

Produkty dozwolone dla grupy, jaką jest stowarzyszenie osób z celiakią to między innymi:

  1. Ryż biały, ryż brązowy, kasza jaglana z prosa, płatki ryżowe, pieczywo oraz makaron z mąki bezglutenowej, owies bezglutenowy, chrupki kukurydziane, bułka tarta bezglutenowa, kaszki ryżowe dla dzieci, skrobia kukurydziana oraz wiele innych produktów ze znakiem przekreślonego kłosa.
  2. Kurze jaja, ryby oraz nieprzetworzone mięso, które jest świeże.
  3. Nieprzetworzony ser biały, nieprzetworzony ser żółty, kefir, mleko w proszku, maślanka.
  4. Oliwa z oliwek, masło, margaryna.
  5. Każdego rodzaju owoce.
  6. Kisiel, dżem, miód, ciasta oznaczone znakiem przekreślonego kłosa.
  7. Woda mineralna, herbata, kawa, czysty alkohol.

Musisz pamiętać, że jeśli jesteś osobą z celakią i na diecie bezglutenowej, to rekomendowane jest spożywanie produktów bezglutenowych polecanych przez polskie stowarzyszenie osób specjalizujących się w diecie bezglutenowej. Warto wziąć pod uwagę, że jeśli spożywamy tylko i wyłącznie produkty bezglutenowe – na szczęście oprócz produktów spożywczych, pojawiają się również restauracje oferujące tego rodzaju posiłki.

W Polsce jest ich stosunkowo niewiele w porównaniu do tych, które oferują posiłki zawierające gluten, lecz warto w miejscach takiego typu jadać – dzięki temu można poznać dobrze przyrządzone produkty bezglutenowe, które nie tylko dobrze wyglądają, ale też smakują.

Co wykluczyć z takiej diety?

Jakiekolwiek produkty, które zawierają gluten są niemile widziane. W diecie bezglutenowej nie możemy sobie pozwolić na piwo, kawę zbożową, kakao, zwykły proszek do pieczenia, warzywa smażone czy różnego typu ciasta upieczone z niedozwolonych mąk. Produkty mleczne z ziarnami zbóż oraz jęczmień i żyto też lepiej unikać.

Kiedy stosowanie diety bezglutenowej szkodzi?

Przede wszystkim, kiedy stosuje się ją bez wcześniej postawionej diagnozy i przeprowadzonych testów. W żadnym wypadku stosowanie diet eliminacyjnych bez wyraźnych zaleceń lekarskich nie przyczynia się do poprawy stanu naszego zdrowia.

Kiedy widać efekty diety bezglutenowej?

Efekty diety bezglutenowej widać już po pierwszych kilku dniach od wyeliminowania produktów zawierających ten składnik, ponieważ nasz organizm szybko reaguje na bodźce, które mu dostarczamy. Jeżeli jednak w trakcie dnia zjemy posiłki, które zawierają gluten – na efekty poczekamy nieco dłużej, jeżeli jesteśmy chorzy na celiakię. W innym wypadku nie zalecane jest stosowanie diety bezglutenowej.

Sprawdź, gdzie dostarczamy nasz catering dietetyczny:

Zobacz inne miasta do których dowozimy jedzenie: https://fit-catering.pl/zasady-dostaw/