Efekt jojo – czym jest i czy należy się go obawiać?

Efekt jojo – czym jest i czy należy się go obawiać?

Jeśli jesteś na diecie, na pewno niejednokrotnie spotkałeś się ze stwierdzeniem „efekt jojo”. Prawdopodobnie jest Ci ono znane, ale czy tak do końca wiesz czym ono jest? Czy efekt jojo to mit? Czy należy się go obawiać redukując masę ciała? Zapraszamy do lektury 🤗

Czym jest efekt jojo?

Na pewno znasz dziecięcą zabawkę jojo, która bardzo szybko się rozwija, ale tak samo szybko zwija. To doskonałe zobrazowanie szybkiego chudnięcia i niemal natychmiastowego przybierania na wadze. Tym właśnie jest efekt jojo – wahaniami w masie ciała wywołanymi drastyczną redukcją przyjmowanych kilokalorii, następstwem której jest ekspresowa utrata nadprogramowych kilogramów. Niestety kilogramy te powracają, niejednokrotnie z nadwyżką. Okazuje się, że efektu tego najczęściej doświadczają osoby nad wyraz ambitne, którym zależy na bardzo szybkim schudnięciu w bardzo krótkim czasie i którzy w tym celu wprowadzają reżim i restrykcje w swoich nawykach żywieniowych. „Od jutra zero słodyczy, zero chleba, zero ziemniaków, zero cukru! Od jutra bieganie, siłownia, fitness.” Pamiętaj, że dieta nie ma być Twoim wrogiem, ma być Twoją nieograniczającą codziennością, Twoim stylem życia. Nie da się z dnia na dzień oduczyć pewnych zachowań i zastąpić ich nowymi. W diecie bardzo ważne jest wyrabianie krok po kroku (!) nowych zwyczajów. Zastępowanie białego pieczywa – pełnoziarnistym, cukru – ksylitolem/erytrolem/słodzikiem, słodzonych napojów – wodą. Sprawdzając NASZĄ OFERTĘ możesz przekonać się jakie to proste, a jednocześnie smaczne!

Przyczyny efektu jojo

Głównymi przyczynami efektu jojo są diety głodowe, czyli tzw. głodówki, w trakcie których osoby dorosłe często przyjmują dziennie jedynie 1000kcal! Takie długotrwałe postępowanie prowadzi do wyniszczenia organizmu! Pojawiają się zawroty i bóle głowy, ciągłe uczucie zmęczenia, irytacja, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, a także zburzenia hormonalne, obniżenie odporności, anemia i wiele innych. Poza tym przestrzeganie tego typu diet, przez dłuższy okres życia, jest wręcz niemożliwe do zrealizowania. Efektywną redukcję masy ciała na lata, a nie na lato, uzyskasz stosując pełnowartościową i dobrze zbilansowaną dietę bogatą w sezonowe warzywa, owoce, wartościowe produkty zbożowe. Na początek, pomocny może okazać się catering dietetyczny, w którym posiłki są komponowane przez dietetyka i produkowane z produktów najwyższej jakości. TUTAJ możesz się zapoznać z pełną ofertą diet, dzięki którym osiągniesz oraz utrzymasz wymarzoną masę ciała.

Jak uniknąć efektu jojo?

Spokojnie, już spieszymy z dobrym słowem! Efekt jojo wcale nie musi się pojawić! 🤗 Poniżej przedstawiamy przydatne i proste wskazówki:

  • Wybierz dietę dopasowaną do Ciebie i Twoich potrzeb

Najlepiej zrób to z pomocą specjalisty. Jeśli nie masz takiej możliwości, wylicz w internetowym kalkulatorze kaloryczności swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Nie wybieraj diety o kaloryczności niższej niż wartość PPM (Podstawowa Przemiana Materii)!
Pamiętaj o odpowiednim rozkładzie białek (B), węglowodanów (W) oraz tłuszczów (T). W OPTYMALNYM  planie diety makroskładniki rozkładają się w sposób : B 15-20% / W 50-60% / T 25-30% . Jeśli natomiast Twoja dieta opiera się na obniżeniu wartości węglowodanów, wtedy B 25-30% / W 30-40% / T 35-40% . W sytuacji, kiedy jesteś sportowcem
B 25-30% / W 40-50% / T 25-30%. Jak widzisz wariantów jest bardzo dużo, na pewno odnajdziesz dla siebie odpowiedni model, który pozwoli Ci wytrwać w swoich postanowieniach.

Zmieniaj swoje nawyki stopniowo

Nie rzucaj się na głęboką wodę! Stawiaj na realne możliwości. Zobacz co możesz zmienić w swoim odżywianiu w danym momencie, a nad czym będziesz musiał popracować. Jeśli masz problem z podjadaniem słodyczy i zjadasz 5 kostek czekolady dziennie, nie przestawaj nagle jej jeść. Spróbuj od ograniczenia z 5 kostek do 4, z czasem do 3, aż może uda Ci się całkowicie ją wyeliminować ☺️

  • Przestrzegaj diety

Jeśli już podejmiesz się zmiany stylu żywienia, postaraj się go trzymać oraz utrzymać również po zakończeniu redukcji, ale oczywiście zachowaj umiar. Jeden kawałek pizzy nie jest w stanie przekreślić całego tygodnia trzymania się diety, natomiast 4 kawałki i kolorowy napój już zdecydowanie tak.

  • Bądź aktywny

Postaraj się wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Tu znowu, krok po korku ☺️  Zacznij od spacerów, zamiast windy wybierz schody. Staraj się ruszać tak często jak to możliwe i oczywiście w zakresie Twoich preferencji.

Wracając do pytania z początku. Czy efektu jojo należy się obawiać redukując masę ciała czy może jest to mit? Jak widzisz efekt jojo może, ale nie musi się pojawić. Wystarczy zdroworozsądkowe podejście do diety oraz do swoich realnych możliwości. Jeśli postawisz na wiedzę specjalistów z pewnością uda Ci się uniknąć niechcianego „jojo” i powrotu utraconych kilogramów.