Czy dieta ma wpływ na szybkość starzenia się?

„Ty się w ogóle nie starzejesz, musisz mieć naprawdę dobre geny!”

Czy starzenie się to kwestia naszej historii genetycznej? Czy może stylu życia jaki prowadzimy? Co ma większy wpływ na długość życia? Czy jeżeli nasi dziadkowie i rodzice zestarzeli się szybko to znaczy, że my również jesteśmy na to skazani?

Wielu naukowców twierdzi, że starzenie się jest typowo genetycznym czynnikiem i nie mamy na to wpływu. Większa część utrzymuje jednak, że jest to skutek gromadzenia się w organizmie z wiekiem uszkodzonych z różnych powodów komórek. W każdej z tych tez jest trochę prawdy. Losy pewnego chłopca dotkniętego specyficzną mutacją genetyczną, rzuciły nieco światła na czynniki powodujące starzenie, które są niezależne od stylu naszego życia. 

Priogeria to rzadka choroba, która wynika z uszkodzenia nukleotydu odpowiedzialnego za system naprawczy DNA. Spowodowała ona u 15-latka przedwczesne postarzenie się i śmierć. Na świecie istnieje tylko około 100 takich przypadków.  1 rok u dziecka dotkniętego schorzeniem odpowiada 8-10 lat życia u normalnego człowieka! Badania prowadzone na myszach w kierunku odkrycia skutków działania tej mutacji wykazały między innymi osłabienie sygnalizacji insulinowej u badanych myszy, szybszą śmierć komórek, zwiotczenie skóry, zmiany na kościach, przykurcze – objawy typowe dla starych osobników. A chłopiec, mimo, że odżywiał się prawidłowo i był pod opieką lekarzy, nie miał wpływu na to jakie zmiany zajdą u niego w organizmie. 

Historia ta pokazuje, że istnieją czynniki genetyczne, na których występowanie nie mamy wpływu. Rodzimy się ze specyficznym kolorem oczu, wzrostem czy kolorem skóry i tak samo nie mamy wpływu na wystąpienie cukrzycy typu 1, celiakii, rzadkich mutacji czy innych chorób niedietozależnych. Czy to jednak znaczy nie mamy w ogóle wpływu na starzenie? Czy nie możemy zrobić nic, żeby złagodzić skutki starzenia się i żyć dłużej? 

Nic bardziej mylnego. Niektóre badania wskazują, że geny mają wpływ na proces starzenia średnio jedynie w 25%! Co z pozostałymi 75%? Całe szczęście to dieta i styl życia 😊 Poniżej znajdziecie kilka porad, jak łatwo przedłużyć swoje życie i wyglądać młodo przez lata.

PRZEWODNIK PO DŁUGOWIECZNOŚCI

Stosuj dietę bogatą w wartościowe składniki. Dobrze zbilansowana dieta jest odpowiedzią na większość problemów zdrowotnych. Chcąc zachować młody wygląd postaraj się wprowadzić w życie zmiany.

  • ogranicz tłuszcze utwardzone i zwierzęce na poczet tłuszczów roślinnych i tych pochodzenia rybnego. Tłuszcze trans nasilają procesy zapalne, natomiast tłuszcze roślinne zawierają sterole, które pozytywnie wpływają na ogólny wygląd – skóra jest bardziej napięta, paznokcie i włosy mocniejsze, a my wyglądamy młodziej.
  • zwiększ spożycie warzyw i owoców. Mikroelementy i witaminy zawarte w owocach i warzywach odżywiają naszą skórę i organizm od środka. 
  • makaron i pieczywo na mące o niskiej zawartości błonnika zamień na pełnoziarniste. Zamiast kaszy perłowej wybierz kaszę pęczak, zamiast białej bułki wybierz tę razową, zamiast białego makaronu wybierz ten pełnoziarnisty. Wysoka zawartość błonnika w tych produktach wpłynie nie tylko pozytywnie na perystaltykę jelit, ale również obniży ryzyko wystąpienia wielu chorób.
  • spożywaj produkty zawierające dużo antyoksydantów. Utleniane to proces bezpośrednio powiązany ze starzeniem. Wolne rodniki krążą w naszym organizmie siejąc spustoszenie. Jedząc produkty zawierające przeciwutleniacze ochronisz się przed ich negatywnym działaniem. Dobrymi roślinnymi źródłami przeciwutleniaczy (witaminy A, C, E i karotenoidów) są natka pietruszki, papryka czerwona, warzywa kapustne, pomidory, cytrusy, porzeczki, marchew, dynia czy acerola. Warto również spożywać produkty, które zawierają pierwiastki o działaniu antyoksydacyjnym (cynk, selen), czyli orzechy, sery podpuszczkowe, jajka i owoce morza.

Ogranicz do minimum spożywanie przetworzonego jedzenia. Fast-food, gotowe słodycze i przetworzone dania, które możemy znaleźć na półkach sklepowych zawierają mnóstwo toksycznych składników. Mogą powodować nie tylko zmiany nowotworowe, ale również inne niekorzystne zmiany w komórkach. Wysoka gęstość kaloryczna, ubogość w mikroelementy i zawartość szkodliwego akrylamidu w takiej żywności powoduje proces utleniania się komórek, tym samem starzenie się. 

Utrzymuj odpowiedni bilans kaloryczny. Osoby chore na otyłość dużo szybciej starzeją się i żyją krócej.

Stosuj filtry ochronne UV. Najlepiej te o wysokiej wartości. Nadmierne opalanie znacznie postarza i niszczy komórki skórne, a do tego może powodować nowotwory. Im mniej nasza skóra będzie narażona na bezpośrednią ekspozycję na słońce, tym dłużej utrzyma zdrowy i młody wygląd.

Aktywność fizyczna. Ćwiczenia i codzienny ruch są kluczowe jeśli chcemy długo zachować młodość, napięcie skóry oraz ogólną sprawność. Dotlenione komórki podczas aktywności zachowują się zupełnie inaczej niż komórki osoby „zasiedzianej”. 

Regularne nawilżaj i odżywiaj skórę od zewnątrz. Stosowanie naturalnych kosmetyków nawilżających skórę oraz peelingów złuszczających martwy naskórek poprawia kondycję naszej skóry. 

Postaraj się żyć ekologicznie. Stosuj wielorazowe reklamówki, segreguj śmieci, wybieraj transport publiczny lub rower zamiast samochodu, unikaj małych plastikowych opakowań, nie marnuj wody, oszczędzaj prąd. Dbając o środowisko masz duży wpływ na jakość powietrza, które wchodzi w bezpośrednią interakcję z naszym organizmem i ma ogromny wpływ na kondycję naszego zdrowia.

Mimo, że w ciągu ostatnich 30 lat długość życia Polaków wzrosła, na co znaczący wpływ miała zmiana nawyków żywieniowych i rozwijająca się ogólna świadomość żywieniowa i zdrowotna to dalej jesteśmy dopiero na 41 miejscu w rankingach światowych. Przez te lata spożycie owoców w naszym kraju zwiększyło się 7 razy, warzyw 2 razy, zdrowych tłuszczów roślinnych aż 14 razy. Zmniejszyło się za to spożycie soli i czerwonego mięsa. Choć nadal wyniki nie są wystarczające – wszystko jest w naszych rękach. Stosując się do powyższych zasad jesteśmy w stanie prosto wydłużyć swoją młodość i poprawić jakość życia, nie tylko naszego ale i przyszłych pokoleń 😊.