Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej

Piramida Zdrowego Żywienia jest najprostszą grafiką obrazującą zasady zdrowego odżywiania, opublikowaną przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie  (IŻŻ). Wprowadzenie do swojego stylu życia reguł zawartych w tej Piramidzie zwiększa szansę na utrzymanie zdrowia, polepszenie samopoczucia, prawidłową sprawność fizyczną oraz intelektualną. Zalecenia znajdujące się w Piramidzie Zdrowego Żywienia odnoszą się dla osób zdrowych. Jeśli chorujesz na cukrzycę, nadciśnienie lub inne choroby, wtedy Piramida powinna być zmodyfikowana do Twoich potrzeb. Skonsultuj to z lekarzem lub dietetykiem.

 

Jak wygląda Piramida Zdrowego Żywienia?

U podstaw Piramidy Zdrowego Żywienia znajduje się …. aktywność fizyczna! Rozumiana nie tylko jako sport wyczynowy, ale także spacery czy wchodzenie po schodach.

Tuż nad aktywnością fizyczną znajdują się warzywa i owoce, jako jeden z najważniejszych elementów dziennego jadłospisu każdego człowieka.

Kolejny poziom zarezerwowany jest dla produktów zbożowych – przede wszystkim pełnoziarnistych.

Nad produktami zbożowymi widnieje nabiał, czyli głownie produkty mleczne, będące dobrym źródłem wapnia.

Wyżej są ryby, strączki, mięsa, czyli białka.

Natomiast na samej górze Piramidy mieszczą się tłuszcze.

U boku Piramidy Zdrowego Żywienia widnieją ograniczenia dotyczące spożycia soli, cukrów czy alkoholu oraz przypomnienie o piciu wody.

Jak prawidłowo czytać Piramidę Zdrowego Żywienia?

Fundamentem Piramidy Zdrowego Żywienia jest wyżej wspomniana aktywność fizyczna, która powinna stanowić codzienność każdego z nas. Zaleca się między 30 a 45min dziennej aktywności oraz ok 10000 kroków. Bycie aktywnym, poza poprawą sylwetki, przynosi również korzyści zdrowotne, opóźnienie starzenia czy poprawę nastroju.

 

  • Owoce i warzywa

Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia zalecają spożywanie 5 porcji owoców i warzyw dziennie, z przewagą warzyw. Jest to o tyle istotne, gdyż składniki mineralne, błonnik, witaminy oraz przeciwutleniacze zawarte w warzywach i owocach zmniejszają ryzyko wielu chorób, tj nadwaga, nadciśnienie czy otyłość. Wspomagają również usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu. Istotna jest różnorodność aby korzystać z pełnego wachlarza dóbr, które oferują nam te niepozorne produkty. Można spożywać je w każdej formie, natomiast zaleca się jeść je w formie surowej. Dobrą alternatywą na przemycenie warzyw i owoców w życiu codziennym i uzupełnienie niedoborów związanych np. z witaminami są świeże soki.

 

  • Produkty zbożowe

Produkty zbożowe powinny stanowić część większości posiłków. Warto wybierać te pełnoziarniste, ze względu na zawartość m.in. witamin z grupy B, żelaza, magnezu i cynku (które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz wspomagają rozwój). Pełnoziarniste produkty zbożowe są też cennym źródłem błonnika pokarmowego, regulującego pracę układu pokarmowego. Oczywiście stanowią węglowodany złożone, dostarczające cenną energię dla organizmu. Spośród produktów tych warto wybierać pieczywo z pełnoziarnistych mąk, brązowy ryż, makarony pełnoziarniste, płatki owsiane i kasze typu jęczmienna czy gryczana. W każdej z naszych diet odnajdziesz posiłki, zgodne z powyższymi zaleceniami. Jeśli natomiast z różnych powodów ograniczasz spożycie produktów glutenowych, zajrzyj tutaj .

 

  • Nabiał

Wypijanie około 2 szklanek mleka, kefiru, maślanki czy jogurtu naturalnego będzie stanowiło optimum dziennego zapotrzebowania na nabiał. Są to dobre źródła białka, czy wapnia, niezbędnego dla naszych kości oraz zębów. Dla osób z nietolerancjami laktozy, przybywamy z pomocą, oferując dietę Natural , bazującą na zamiennikach nabiału.

 

  • Mięso, jaja, strączki

Powinny być spożywane w dwóch porcjach w ciągu dnia. Białka pełnią w organizmie wiele funkcji, tj. budulcowe, enzymatyczne, regulujące, są składnikami hormonów i krwi. Jednymi z najbogatszych w białka są mięso, ryby, strączki oraz jaja. Natomiast ważna jest rozwaga. Warto zwrócić uwagę na to, jakie mięso wybieramy. Niech będzie to mięso chude i białe, rzadziej przetworzone czy czerwone (do 500g / tydzień).
Ryby (bogate w kwasy omega) powinniśmy spożywać minimum 2 razy w tygodniu.
Jaja można jeść kilka razy w tygodniu.
Strączki będą dobrą alternatywą, jeśli nie jesz mięsa. Nasz catering ma w ofercie także diety bezmięsne: PescoVege

 

  • Tłuszcze

„Królowie” Piramidy Zdrowego Żywienia. Stanowią jej zwieńczenie, a jednocześnie dają informację aby ich dodatek w codziennej diecie był jak najmniejszy. Szczególnie ważne jest aby zamieniać tłuszcze zwierzęce na roślinne, które dostarczają jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, chroniących m.in. przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Uwzględnij również orzechy.

 

Dodatkowo z Piramidy Zdrowego Żywienia możemy odczytać ograniczenia dotyczące spożycia:

  • Cukru, słodyczy, kolorowych napojów, które prowadzą do otyłości czy innych chorób cywilizacyjnych.
  • Soli, której nadmierna konsumpcja sprzyja rozwojowi nadciśnienia. Warto sól zastąpić różnymi ziołami.
  • Alkoholu, który jest najprościej mówiąc trucizną i niebezpieczną używką dzisiejszego świata.

 

Twórcy Piramidy Zdrowego Żywienia, na grafice, wspominają również o ważnej roli snu jako regulatora, nie tylko dobrego samopoczucia, ale także masy ciała.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu minimum 2l dziennie.

 

Wiele zaleceń, wiele korzyści 😊 Pamiętaj, że Piramida Zdrowego Żywienia jest poglądową grafiką stworzoną przez specjalistów żywieniowych dla osób zdrowych. Jeśli jesteś w stanie dostosować się do wyszczególnionych zaleceń, z pewnością dostrzeżesz efekty w niedługim czasie. Jeśli natomiast jesteś na początku drogi ku zdrowszemu trybowi życia, postępuj w zgodzie ze swoimi potrzebami i możliwościami 😊