Jak przyspieszyć metabolizm?

Odpowiedzi na pytanie „Jak przyspieszyć metabolizm” szukają setki tysięcy osób na całym świecie, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Jedną z najpopularniejszych metod jest wypicie szklanki ciepłej wody z cytryną – koniecznie należy zrobić to tuż po przebudzeniu. Można dodać także szczyptę imbiru. By uzyskać dobry rezultat, warto uczynić z tego swój codzienny nawyk. Rzecz jasna, jeżeli z jakiegoś powodu nie wypijemy szklanki, nie będzie to równoznaczne ze spowolnieniem metabolizmu.

Jak przyspieszyć metabolizm, gdy nie mamy dostępu do cytryny i imbiru? Wówczas warto przynajmniej pić szklankę wody mineralnej tuż po przebudzenie. Ważne jest, by była to woda, a nie po prostu jakiś napój. Wynika to z niesamowitych właściwości wody – oczyszcza organizm i korzystnie wpływa na metabolizm. Co więcej, świetnie nawilża skórę i sprawia, że wygląda zdrowo i świeżo. Pamiętajmy, by nie zastępować wody żadnym innym płynem, szczególnie kawą.

By przyspieszyć metabolizm, trzeba zadbać nie tylko o właściwą dietę, ale i zapewnić sobie codzienną aktywności fizycznej. Po porannej serii ćwiczeń nie tylko „podkręcimy”  metabolizm, ale i lepiej dotlenimy komórki całego ciała. Wpłynie to korzystnie na naszą kreatywność i zapewni nam lepszą motywację do wykonywania wszelkich działań. Dzięki temu już po paru tygodniach uda się nam przyspieszyć metabolizm. Poranne ćwiczenia warto połączyć także z medytacją – to gwarancja dobrego samopoczucia.

Co wpływa na nasz metabolizm?

Na przemianę materii oddziałuje wiele czynników, nawet takich jak płeć i geny. Według naukowców kobiety mają znacznie wolniejszy metabolizm, co wynika z mniejszej ilości mięśni. Na metabolizm wpływa również wiek – im jesteśmy młodsi, tym szybszą mamy przemianę materii. Warto też dodać, że wolniejszy metabolizm mają również ludzie starsi, szczególnie kobiety. Co ciekawe, u mężczyzn spowolnienie tego procesu nie następuje z dnia na dzień, lecz rozciąga się w czasie.

Na przemianę materii wpływa również temperatura – im jest niższa, tym szybciej następują przemiany w organizmie. Wówczas energia cieplna wzrasta, by ciało zachowało stałą  temperaturę. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do zatrzymania procesów życiowych. Dlatego też najlepszą przemianę mają Eskimosi i osoby regularnie biorące zimne prysznice. W porównaniu z nimi Europejczycy mają niski metabolizm, choć w tej kwestii górują np. nad mieszkańcami ciepłych rejonów Azji.

Na prędkość przemiany materii znaczny wpływ mają pokarmy. Po zjedzeniu obfitego posiłku następuje termogeneza indukowana, czyli reakcja, której efektem jest zwiększenie tempa metabolizmu – trwa zazwyczaj około 45 minut. Jeżeli chcemy podnieść wydajność organizmu w tej kwestii, należy spożywać duże ilości białek, które znajdziemy m.in. w jajkach, produktach mlecznych, rybach i roślinach strączkowych. Mimo wszystko nie powinnyśmy jeść wyłącznie ich. Wystarczy, że główne posiłki będą zawierały białka.

Zależy Ci na zbilansowanej diecie – sprawdź plany dietetyczne FitCatering: https://fit-catering.pl/plany-diet/

Co przyspiesza metabolizm?

Jednym z napojów, który korzystnie wpływa na prędkość przemiany materii, jest zielona herbata. Napój zawiera cenną z tego względu katechinę i teinę, wpływające na noradrenaline, czyli hormon odpowiedzialny za produkcję energii z tkanek tłuszczowych. Jednak herbata nie tylko zwiększa metabolizm, ale i zwiększa termogenezę poposiłkową. Według wielu dietetyków regularnie picie tego napoju np. 5 szklanek dziennie sprawi, że przemiana materii poprawi się o 90 kcal. Warto tu jednak pamiętać o fakcie, że katechina i teina to substancje pokrewne kofeiny, więc mają działanie pobudzające.

Kolejnymi cennymi składnikami odżywczym, przyspieszającym cały proces, są cytrusy.  Wynika to zawartej w nich dużej ilości witaminy C, która świetnie wspiera organizm w walce ze zbędnymi kilogramami, gdyż ułatwia spalenie tkanki tłuszczowej. Szczególnie zalecane jest spożywanie dużej ilości gorzkich pomarańczy. W tych owocach znajdziemy dużą ilość oktapominy i synefryny. Dzięki nim zmniejszy się nasz apetyt i dostaniemy więcej energii.

Przemiana materii zwiększa się, gdy organizm dostanie m.in. większą ilość kapsaicyny. Ten związek chemiczny znajdziemy w niektórych pikantnych przyprawach i warzywach, takich jak: papryczki chilii, imbir czy pieprz cayenne. Kapsaicyna sprawia, że organizm produkuje większą ilość ciepła, tym samym ograniczając produkcję tkanki tłuszczowej. Jej właściwości prozdrowotne sprawiają, że dobrze wpływa na gospodarkę tłuszczową.

Na czym polega spalanie tkanki tłuszczowej?

Tym, co przyspiesza metabolizm, są konkretne reakcje biochemiczne. Procesy te można podzielić na katabolizm i anabolizm, z czego jeden jest ściśle zależny od drugiego. Jeżeli działają harmonijnie, wówczas możemy mówić, że następuje homeostaza, czyli równowaga metaboliczna. Warto pokrótce poznać obydwa procesy, gdyż od nich zależy całościowe tempo metabolizmu.

Podczas katabolizmu dochodzi do rozkładu związków organicznych, czego efektem jest powstanie energii – związki organiczne rozpadają się na produkty proste. Taką reakcję jest m.in. oddychanie. Podczas pobierania tlenu do komórek cząsteczki aminokwasów, kwasów tłuszczowych i węglowodanów rozpadają się na wodę i dwutlenek węgla.

Anabolizm polega na syntezie złożonych związków organicznych z substancji prostych, do których zaliczamy m.in. syntezę białek i aminokwasów, glikogenu i glukozy. Aby reakcje mogły się odbyć, powinno nastąpić stałe pochłanianie energii. Dzięki niemu niewielkie energetycznie związki przekształcą się w związki wysokoenergetyczne – ma to związek ze zmianą stopnia energetycznego na wyższy. Dzięki omówionym procesom następuje przyspieszenie metabolizmu.

Jak nieprawidłowa dieta wpływa na metabolizm?

Niewłaściwa dieta podczas kuracji odchudzającej może znacznie spowolnić metabolizm. Takim „mordercą” metabolizmu jest m.in. dieta niskokaloryczna. Mimo iż dzięki niej możemy szybko pozbyć się zbędnej masy ciała, to jednak z czasem organizm się do niej przystosuje. Został on tak zaprogramowany, że w chwilach kryzysowych dostosowuje się do bieżącej sytuacji. Człowiek na diecie niskokalorycznej mało je, ale i mało spala tłuszczu – tak organizm chroni się przed kryzysem.

Kolejnym dietą spowalniającą metabolizm i związane z nim spalanie tłuszczu jest dietą niskowęglowodanowa. Wiele osób zaczynających odchudzanie niemalże całkowicie eliminuje z jadłospisu wszelkie węglowodany, a nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Ludzki organizm potrzebuje tego składnika, o ile dostarczymy mu go poprzez odpowiednie pokarmy, takie jak: kasze, płatki owsiane i zboża (najlepiej z pełnego przemiału). Mimo iż na diecie niskowęglowodanowej szybko tracimy kilogramy, to jednak po powrocie do węglowodanów pojawia się efekt jo-jo i znów przybieramy na wadze. By tego uniknąć, warto stosować zbilansowaną dietę.

Chcesz przetestować nasze diety – zobacz w jakich miastach nas znajdziesz:

Więcej o dostawach znajdziesz tutaj: https://fit-catering.pl/zasady-dostaw/