Jakie produkty ograniczać w diecie, by jeść zdrowiej i czuć się lepiej

Chyba każdy ma w gronie znajomych kogoś, kto z uśmiechem na twarzy informuje wszystkich, że utrzymuje idealną wagę, chociaż je wszystko, na co ma ochotę. A Ty myślisz wtedy o swojej diecie pełnej wyrzeczeń i rozczarowań z powodu braku satysfakcjonujących efektów. Okazuje się, że ten irytujący znajomy może mieć trochę racji. Bardzo często wystarczy tylko wystrzegać się tylko kilku konkretnych grup składników spożywczych, żeby jeść zdrowiej i nie tyć. Poznaj wszystkie produkty zakazane w diecie!

 

6 zasad, dzięki którym Twoja dieta będzie zdrowsza i bardziej zbilansowana

Nie każda dieta musi mieć na celu zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Równie dobrze może poprawiać samopoczucie i po prostu stanowić uzupełnienie zdrowego, aktywnego trybu życia. Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu i zacząć zwracać większą uwagę na to, co ląduje na Twoim talerzu, zapoznaj się z poniższymi zasadami dotyczącymi absolutnych podstaw tworzenia zbilansowanych posiłków.

Porzuć spontaniczność – planuj posiłki

Nic nie niweczy planów tak, jak pośpiech i brak organizacji. Jeśli zaczniesz z wyprzedzeniem myśleć o tym, co będziesz jeść w ciągu najbliższych dni, i robić zakupy z wcześniej przygotowaną listą, zmaleje szansa na to, że do Twojego koszyka trafią niezdrowe, gotowe produkty “na czarną godzinę”, w razie gdyby zabrakło Ci pomysłu na obiad.

Planowanie jest szczególnie istotne w kwestii posiłków zabieranych do biura. Co jeść w pracy, jeśli jesteś na diecie? Wybór dań łatwych do spakowania i przewiezienia jest duży i nie muszą to być koniecznie sałatki. Równie dobrze możesz przyrządzić zapiekane warzywa z lekkim dressingiem lub nawet zwykłą-niezwykłą kanapkę, jednak przygotowaną z chleba żytniego i świeżych warzyw lub chudych wędlin.

Jedz regularnie i w równych odstępach

Wiesz co się dzieje, gdy przez cały dzień nie masz czasu nic zjeść i wracasz do domu? Wcinasz podwójną albo i potrójną porcję obiadu, a później masz do siebie pretensje, że tyle zjadłeś. A tymczasem zjedzenie wcześniej przygotowanego śniadania czy obiadu zajmuje co najwyżej 15-20 minut – a może Cię ochronić przed późniejszym atakiem łakomstwa.

Różnicuj codzienne menu

Czego nie należy robić na diecie, jeśli zamierzasz wytrwać w niej przez długi czas – zamiast już po tygodniu wrócić do dawnych nawyków żywieniowych? Przyrządzać nudnych, ciągle takich samych posiłków, które na dodatek wcale Ci nie smakują i musisz zmuszać się do każdego kęsa. Jedzenie powinno być przyjemnością, nawet wtedy, gdy jesteś na diecie. Wybieraj więc takie składniki i przepisy, które Ci smakują. Wybór zdrowych produktów i dań jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Testuj nowe techniki kulinarne

Oczywiście możesz wziąć kawałek mięsa, obtoczyć w panierce i wrzucić na głęboki tłuszcz, a następnie zjeść kotleta, którego znasz i kochasz. Ale możesz też wypróbować inne, zdrowsze metody obróbki mięsa. Czy próbowałeś kiedyś kurczaka gotowanego na parze, grillowanego bez dodatku tłuszczu albo przyrządzonego metodą sous vide? Rozpływa się w ustach, a przy tym zachowuje znacznie więcej substancji odżywczych niż w przypadku smażenia.

Szukaj zdrowszych alternatyw

Powiedzmy, że uwielbiasz chipsy i nie wyobrażasz sobie wieczornego seansu filmowego bez ich chrupania. Spróbuj zamienić te kupione w sklepie na chipsy przygotowane samodzielnie w domu – z batatów, selera, buraków, jabłek lub bananów. Takich zdrowych alternatyw jest mnóstwo. A z pewnością znajdziesz wiele własnych, jeśli tylko uruchomisz swoją kreatywność.

Uważaj jednak na gotowe zamienniki pełnotłuszczowych produktów, które są oznaczane jako “light”, “zero”, “0%” lub “fit”. Bardzo często okazuje się, że nie tylko nie są tak naprawdę korzystne dla zdrowia, ale wręcz zawierają więcej niezdrowych składników niż ich klasyczne warianty.

Nie zapominaj o nawodnieniu

Nie samym jedzeniem człowiek żyje, a także (lub przede wszystkim) wodą. Tym bardziej, że zawartość wody w organizmie dorosłego człowieka wynosi aż 60% i spełnia ona przeróżne funkcje. Nie zapominaj o tym, by każdego dnia wypijać odpowiednią ilość wody, czyli ok. 2-3 litry.

Nie potrafisz wypracować u siebie nawyku picia wody i często o tym zapominasz? Mamy dla Ciebie małą wskazówkę. Możesz ściągnąć darmową aplikację na smartfona, która będzie Ci o tym przypominać w regularnych odstępach czasu.

Chcesz zrzucić kilka kilogramów? Oto produkty, których warto jeść mniej

Twój cel to spadek wagi i chcesz osiągnąć go bez większych wyrzeczeń? O ile wspomożesz się aktywnością fizyczną, nie będzie to trudne. Zadbaj tylko, aby Twój cel to spadek wagi i chcesz osiągnąć go bez większych wyrzeczeń? O ile wspomożesz się aktywnością fizyczną, nie będzie to trudne. Zadbaj tylko, aby w Twoim jadłospisie pozostało jak najmniej produktów, które w największym stopniu przyczyniają się do produkcji tkanki tłuszczowej i tym samym dokładają Ci kilogramów.  Co dokładnie mamy na myśli? W poniższej tabeli zebraliśmy te produkty które zdecydowanie warto ograniczyć, jeśli jesteś na diecie redukcyjnej.

Produkty niezalecane na  diecie odchudzającej

Produkty zbożowe Warzywa i owoce Napoje Gotowe dania Nabiał i jego pochodne Mięso i ryby Przyprawy i dodatki
białe pieczywo wszystkie owoce spożywane w dużej ilości (ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych) alkohol żywność wysoko- i ultraprzetworzona margaryna ryby w zalewie olejowej sól
mąka pszenna słodkie napoje słodycze śmietana smalec rafinowany cukier
makaron pszenny gazowane napoje chipsy ser żółty, pleśniowy i topiony czerwone mięso majonez
biały ryż napoje energetyczne inne słone przekąski pełnotłuste mleko tłuste mięso
niektóre słodziki (np. aspartam i acesulfam K)
płatki śniadaniowe słodzone potrawy smażone przetwory mięsne (konserwy, salceson, pasztetowa)
 mieszanki muesli zawierające cukier fast foody
potrawy mączne
głęboko mrożone dania

Produkty zakazane w diecie ketogenicznej?

Patrząc na załadowany po brzegi talerz osoby na diecie ketogenicznej zastanawiasz się nad tym, jak można tyle jeść i jeszcze chudnąć? Spokojnie, to nie żadna magia.  Naładowana tłuszczami dieta ma na celu zmianę procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. W dużym skrócie: jesz tłuszcze i efektywnie spalasz tkankę tłuszczową podczas treningu. Zatem szybko chudniesz.

Są tu dozwolone tłuszcze, których należy unikać w przypadku niemal wszystkich innych diet. Czy w takim razie obowiązuje jakaś lista produktów, które warto ograniczać na diecie ketogenicznej? Oczywiście. Czego jeść mniej na diecie keto?

Produkty zakazane w diecie Keto, przyjrzyj się następującym pozycjom:

  • cukry w postaci słodyczy czy napojów gazowanych,
  • produkty zawierające skrobię i ziarna (np. ryż, makaron, płatki śniadaniowe, frytki),
  • niektóre warzywa i owoce (m.in. warzywa korzeniowe, kukurydza, dynia, ziemniak, banan, arbuz, cytrusy),
  • alkohol,
  • niezdrowe tłuszcze (np. tłuszcze trans, olej winogronowy, rzepakowy i słonecznikowy).

Zakupy i gotowanie na diecie – czy można to uprościć?

Konkretna lista zakazanych produktów w diecie na pewno stanowi duże ułatwienie przy planowaniu zdrowych posiłków. Ale ciągłe zerkanie do niej jest męczące i zajmuje dużo czasu. Mamy dla Ciebie rozwiązanie, dzięki któremu będziesz jeść zdrowiej i zgodnie z założonym planem żywieniowym, a przy tym nie będzie Cię to kosztować żadnego wysiłku. Jak? Zamawiając catering dietetyczny z dowozem do domu. Jeśli chcesz wypróbować tę opcję, możemy Ci zaproponować ofertę Fit Catering, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

W Fit Catering masz do wyboru aż 10 pakietów diet stworzonych z myślą o osobach o różnych potrzebach, np. z nietolerancjami pokarmowymi, chcących wyeliminować z jadłospisu jakiś konkretny składnik albo wręcz odwrotnie – zwiększyć ilość konkretnej grupy składników odżywczych.

Taka personalizacja jest szczególnie istotna, gdy każdy domownik potrzebuje innej diety. Przykład? Mama-wegetarianka, tata-sportowiec na diecie ketogenicznej i nastolatek nietolerujący glutenu oraz nabiału żyją pod jednym dachem. Jak rozwiązać ich problem z gotowaniem trzech różnych obiadów? Wystarczy zamówić każdemu inny zestaw z Fit Catering, dopasowany do jego oczekiwań. W tym przypadku będą to diety Pesco, Keto i Senso.

Wygoda i oszczędność czasu to jednak nie koniec zalet cateringu dietetycznego. Osoby korzystające z oferty Fit Catering często zwracają też uwagę na różnorodność posiłków, co ciężko osiągnąć podczas gotowania na własną rękę. Przyznaj się, ile razy korzystałeś ze znanych, sprawdzonych przepisów zamiast poszukać nowych smaków? Co więcej, każdy posiłek jest przygotowywany na bazie lokalnych produktów zakupionych u polskich rolników. Masz zatem gwarancję, że składniki, z których przyrządzono Twoje danie, cechują się najwyższą jakością. 

Nie chcesz, by w diecie zabrakło pyszności, bez których nie wyobrażasz sobie życia, np. domowych wypieków? Spokojnie, my też uwielbiamy słodycze, ale stawiamy na ich zdrowe warianty. Takie też znajdziesz w naszych dietach – np. w postaci podwieczorku na słodko. I tak, można je jeść nawet na redukcji.

Martwisz się tym, że zamawianie jedzenia do domu generuje ślad węglowy? Staramy się minimalizować negatywny wpływ naszego biznesu na środowisko naturalne. Pierwszym krokiem w tym kierunku było wprowadzenie ekologicznych opakowań, które są biodegradowalne. Nie będziesz wyrzucać codziennie mnóstwo plastiku – jedzenie przyjdzie w pojemniku z pulpy celulozowej i ze sztućcami wykonanymi z bioplastiku wytworzonego z utylizacji… pestek awokado. Nieco później zdecydowaliśmy się także na odbieranie papierowych toreb od klientów, które utylizujemy, gdy nie nadają się już do użytku. 

Produkty, których należy unikać w diecie, stanowią sporą część ogólnodostępnych składników, które spotkasz w sklepach. Jeżeli chcesz jeść ich mniej, a nie masz czasu na szukanie alternatyw i gotowanie wybierz catering dietetyczny z dostawą do domu. W tym przypadku otrzymasz każdego dnia zbilansowane posiłki komponowane przez dietetyków.

Chcesz sprawdzić, czy catering dietetyczny rzeczywiście pomoże Ci w zmianie diety na zdrowszą i bardziej zbilansowaną bez żadnego wysiłku? Wypróbuj dietę Fit Catering, zamawiając zestaw testowy!