Mikroflora jelitowa w diecie

Mikroflora jelitowa odgrywa bardzo ważną rolę w odchudzaniu i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Dla zrozumienia jej znaczenia przybliżmy najpierw znaczenie bakterii w organizmie.

Bakterie. Czy zawsze są złe?

Powszechnie wiadomo, że ludzki organizm zasiedlają różnego rodzaju mikroorganizmy. Nie są to jednak bakterie, które negatywnie wpływaja na nasz organizm, a wręcz przeciwnie – wspomagają jego prawidłowe funkcjonowanie. Odgrywają ogromną rolę w  pracy jelit, a bez nich organizm ludzki nie miałby szansy przeżyć.

Bakterie jelitowe. Czym są i czemu służą?

W medycynie pierwsze wzmianki o mikroflorze jelitowej datuje się na XIX wiek. Już wtedy stwierdzono zależność pomiędzy bytowaniem bakterii, a stanem fizjologicznym, immunologicznym i metabolicznym u człowieka.

Ludzkie jelita mierzą nawet około 5 metrów. Całą ich powierzchnię zasiedlają różnego rodzaju mikroorganizmy. Istnieje kilka podstawowych typów bakterii, które występują u prawie każdego, takich jak Bacteroidetes, Actinobacteria i Proteobacteria. Jednak skład mikroflory różni się u każdego osobnika. Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi sposób porodu (cesarskie cięcie czy poród naturalny), przebyte choroby, wiek, przyjmowane leki i suplementy, ale przede wszystkim sposób odżywania się. Co ciekawe u osób, które spożywają dużą ilość tłuszczu zwierzęcego i białka w składzie mikroflory przeważają bakterie z typu Bacteroides, natomiast u osób, których dieta bogata jest w węglowodany najwięcej jest tych typu Prevotella, co potwierdza wpływ diety na biologiczną zawartość trzewii.

Jakie znaczenie dla zdrowia ma prawidłowy skład mikroflory jelitowej?

Jednym z podstawowych zadań mieszkańców naszych jelit jest kontrolowanie motoryki przewodu pokarmowego. Biorą one również udział w pobieraniu energii oraz fermentują niestrawione składniki z pożywienia. Walczą z nieporządanymi bakteriami w organizmie stwarzając dla niego swojego rodzaju barierę ochronną.

Zły skład mikroflory jelitowej może negatywnie wpłynąć na wchłanianie składników mineralnych takich jak wapń, potas, sód, przez co osłabiać kości, negatywnie wpływać na pracę mięśni, powodować bóle głowyczyproblemy ze snem, a także zbieranie się wody pod skórą i ogólne uczucie opuchnięcia.

Niektóre bakterie mają zdolność do walki z patogenami oraz hamują ich rozwój, co ma znaczenie  m.in. przy walce z chorobami i przeziębieniami. Czy zauważyliście, że osoby, które zdrowo się odżywiają, jedzą dużo błonnika, warzyw i owoców dużo rzadziej chorują? To niewątpliwie jedna z przyczyn.

Mikroorganizmy jelitowe są także niezbędne przy wytwarzaniu witaminy z grupy B, czyli kwasu foliowego, tiaminy, biotyny oraz witaminy K, których niedobór może przyczyniać się powstawaniu komórek nowotworowych.

Czy bakterie mają wływ na masę ciała?

Zastanawialiście się kiedyś, czy otyłość może mieć inne przyczyny niż tylko objadanie się i jedzenie przetworzonego, tłustego i niezdrowego jedzenia? Otóż okazuję się, że bakterie jelitowe mogą mieć wpływ na przybieranie na masie.

W 2006 roku przeprowadzone zostały badania na myszach. Okazało się, że u osobników chudych występowała zupełnie inna mikroflora niż w przypadku osobników otyłych. Naukowcom udało się stwierdzić, że to pewien konkreny typ bakterii jelitowych powoduje otyłość. Firmicutes, bo tak nazywały się bakterie „otyłości”, zostały wyizolowane, a następnie wszczepione do myszy o prawidłowej masie ciała (osobniki hodowane były w warunkach sterylnych bez bakterii jelitowych). Po 10 dniach myszy te zaczeły przybierać na masie.

Faktem jest zatem, że niektóre osoby są podatne na otyłość bardziej niż inne. Działa to jednak w dwie strony – niekótrzy mogą stać się otyli przez złą dietę, zmieniając tym samym skład mikroflory jelitowej.

Jak odżywić nasze bakterie, żeby stały się sprzymierzeńcem w walce o zdrowie i szczupłą sylwetkę?

Czy jesteśmy skazani na otyłość mając niesprzyjający skład mikroflory? Oczywiście, że nie 😉

Spożywanie dużej ilości błonnika, owoców, warzyw, strączków i wody zdecydowanie będzie wskazane. Niewłaściwa, niezbilansowana i tłusta dieta bogata w cukry proste będzie powodować namnażanie się niesprzyjających bakterii.

Co zatem jeść?

Istnieje grupa produktów, które mają szczególne właściwości probiotyczne.

NABIAŁ

Jogurt naturalny, kefir czy zsiadłe mleko zawierają bakterie kwasu mlekowego, które pozytywnie wpłyną na nasze jelita wzbogacając ich skład. Co ciekawe osoby, które mają problemy z przyswajaniem czystego mleka krowiego często mogą spożywać produkty mleczne fermentowane. Spożywanie ich jest nawet wskazane, bo wspomagają trawienie laktozy, na którą tak często z wiekiem stajemy się nadwrażliwi. Są jednak osoby, które na nabiał są uczulone. W tym przypadku polecane jest niespożywanie takich produktów w ogóle i przejście na dietę bezmleczną. Przykładem takiej diety jest dieta NATURAL w Fit-Cateringu, która wyklucza produkty mleczne w ogóle, zastępując je innymi wzbogaconymi produktami takimi jak mleko sojowe, kokosowe czy migdałowe.

KISZONKI

Zdecydowanie warto włączyć je do diety. Powstają na skutek fermentacji bakterii mlekowych. Kisić można nie tylko ogórki i kapustę, ale również rzepę, marchewkę, kapustę pekińską, pak choi, buraki, cukinię, rzodkiewki, jabłka czy śliwki. Kiszenie wcale nie jest takie trudne, a kiszone warzywa i owoce są źródłem smacznych, bogatych w witaminy i niskokalorycznych przekąsek, którymi możemy się cieszyć cały rok.

OWOCE

Najlepiej spożywać takie ze skórką. Wtedy zawierają najwięcej błonnika i witamin, promując wzrost pozytywnych bakterii w jelitach. Jeśli lubimy banany, które ze skórki obrać trzeba, warto spożywać te lekko zielone, które mają więcej skrobii, a mniej cukru prostego w porównaniu do tych dojrzałych.

BŁONNIK

Mimo, że błonnik jest substancją, która w dużej większości nie jest trawiona i wchłaniana do naszego organizmu, jest on bardzo ważny. Działa jak szczotka dla naszych jelit oraz jest pożywką dla pozytywnych bakterii wspomagając tym samym ich wzrost. Najlepszym źródłem błonnika są warzywa, pełnoziarniste mąki, kasze, strączki, orzechy i kiełki. Wszystkie te składniki znajdziesz w Fit-catering w diecie Optimal.

Jak widać, bakterie jelitowe to bardzo ważne i integralne elementy naszego organizmu. Trzeba o nie dbać i wspomagać ich pracę dietą bogatą w warzywa, owoce, nabiał, błonnik i kiszonki. Jeśli szukasz pomocy we wprwadzeniu zdrowej diety, skorzystaj z jednego z planów diety pudełkowej Fit-Catering, gdzie znajdziesz nie tylko zbilansowany plan OPTIMAL, ale również plan NATURAL, który wyklucza produkty nabiałowe i glutenowe, dbając o zrównoważoną i bogatą gamę zamienników tych produktów.

Zadbaj o swoją florę jelitową razem z Fit-catering 😉

Zachęcamy również do sprawdzenia dostaw cateringu dietetycznego – sprawdź czy dostarczamy do Twojego miasta:

https://fit-catering.pl/zasady-dostaw/

Aleksandra Bąk,

Dietetyk Fit-Catering